Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-04-24

WERNISAŻ WYSTAWY O JÓZEFIE WYBICKIM

W minioną niedzielę tj. 23 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie naszej najnowszej wystawy czasowej "JÓZEF WYBICKI I JEGO CZASY. HYMN. LEGIONY. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE" (więcej o wystawie tutaj). Wystawa wpisuje się w obchody 220. rocznicy powstania "Mazurka Dąbrowskiego" i 90. rocznicy ustanowienia go hymnem narodowym, a dotyczy jego twórcy JÓZEFA WYBICKIEGO. Wystawa w szeroki sposób pokazuje życie i działalność autora hymnu, nie tylko jako pisarza, ale przede wszystkim działacza zaangażowanego w politykę kraju m.in. w konfederację barską i insurekcję kościuszkowską, ale przede wszystkim w  powstanie legionów polskich we Włoszech, a następnie Księstwa Warszawskiego.

Ilustrację dla opowieści historycznej o losach Wybickiego stanowią na wystawie liczne dzieła malarstwa i grafiki, a także pochodzące z tego okresu broń i druki, które wypożyczone zostały m.in. z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Kielach, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Biblioteki Zakładu NArodowego im. Ossolińskich czy Biblioteki Kórnickiej PAN. 

Józef Wybicki związany był również przez kilka lat z Dobrzycą - był dzierżawcą dóbr gen. Augustyna Gorzeńskiego,  z którym łączyły więzy powinowactwa przez żonę Aleksandrę ze Skórzewskich Gorzeńską (1757-1801) - na ekspozycji znajdą się m.in. listy wymieniane przez Wybickiego z Gorzeńskim czy napisany przezeń statut cechu szewskiego w Dobrzycy. O dobrzyckim epizodzie w życiu autora hymnu opowiadał podczas wernisażu Kazimierz Balcer. Po ekspozycji oprowadzał Stanisław Borowiak - współtwórca wystawy.

Wernisaż rozpoczął się oczywiście od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" przez chór Towarzystwa Śpiewu z Raszkowa, który następnie wykonał pieśni nierozerwalnie związane z tym okresem w dziejach Polski: Rotę, Pierwszą Brygadę oraz Pierwszą Kadrową. 

Za przybycie wszystkim gościom serdecznie dziękujemy. WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU W FOTOGALERII.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER