Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-03-10

195 ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA WYBICKIEGOJózef Wybicki (pierwszy z prawej) ukazany na słynnym obrazie M. Bacciarellego, Nadanie Kosntytucji Księstwu Warszawskiemu, olej na płótnie, 1811 (domena publiczna, ŹRÓDŁO).

195 lat temu, 10 marca 1822 r., kilka miesięcy po złożeniu ostatnich sprawowanych funkcji publicznych, w swoim majątku w Manieczkach w wieku niespełna 75 lat zmarł Józef Wybicki, wówczas były już senator-wojewoda i prezes Sądu Najwyższej Instancji Królestwa Polskiego. W pamięci potomnych pozostał przede wszystkim jako twórca „Mazurka Dąbrowskiego” i współtwórca Legionów Polskich we Włoszech oraz współorganizator zrywu narodowego w 1806 r., który przy pomocy wojsk napoleońskich doprowadził do szybkiego zrzucenia panowania zaborcy pruskiego i utworzenia Księstwa Warszawskiego.

W znacznie mniejszym stopniu przypominane są inne zasługi z bogatej drogi życiowej Wybickiego – autora bezskutecznego protestu na sejmie repninowskim 1768 r., konfederata barskiego, oświeceniowego reformatora prawodawstwa z czasów stanisławowskich, uczestnika powstania kościuszkowskiego, wreszcie obrońcy konstytucjonalizmu w Królestwie Polskim po 1815 r.

Wszystkie te oblicza twórcy hymny narodowego, a także inne interesujące fragmenty jego życia, w tym zwłaszcza mało znane związki z Dobrzycą, będzie się starała przypomnieć KOLEJNA WYSTAWA CZASOWA w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, na której otwarcie (23 kwietnia) już teraz serdecznie zapraszamy. Zachęcamy również do wypożyczania wystawy planszowej ''JÓZEF WYBICKI - PATRIOTA CZASÓW OŚWIECENIA", prezentowanej obecnie w szkołach średnich południowo-wschodniej Wielkopolski.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER