Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-02-13

13 LUTEGO - 104 ROCZNICA ŚMIERCI JOZEFA CHŁAPOWSKIEGO

13 lutego 1915 roku zmarł Józef Chłapowski herbu Dryja - właściciel majątku w Żegocinie (powiat pleszewski)

   

Przy tej rocznicy przypominamy dzieje tej zasłużonej postaci jak również przedstawiamy pokrótce historię i architekturę dworu w Żegocinie.Józef Chłapowski urodził się 10 listopada 1852 roku w Czerwonej Wsi w powiecie kościańskim. Był synem Stanisława Teodora Marcina Chłapowskiego z Chłapowa h. Dryja (1796-1863) oraz Henryki Dzierżykraj-Morawskiej z Chomęcic h. Drogosław (1815-1863). Był potomkiem kopaszewskiej linii rodu Chłapowskich.

W 1879 roku zakupił on majątek Żegocin, należący wówczas do Pelagii Radońskiej z domu Pruskiej. Rok później 8 stycznia 1880 roku wziął ślub z Teonią Teofilą ks. Woroniecką ze Zbaraża h. Korybut (1857-1938). Ceremonia odbyła się w Lipnicy w powiecie szamotulskim.

Podkreśla się dzisiaj działalność społeczną Józefa Chłapowskiego. Wraz z żoną utworzył ochronkę dla dzieci swoich robotników, nie odmawiał opieki ubogim oraz chorym. Był również dobrym gospodarzem ziemskim. Założył Kółko Rolnicze, dzięki któremu świadoma uprawa przyczyniła się do rozkwitu majątku. Ponadto był członkiem Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, którego celem było propagowanie nowoczesnych metod rolniczych w uprawie ziemi i hodowli poprzez organizowanie stacji doświadczalnych, wystaw, zebrań, dyskusji, wycieczek, konkursów oraz poprzez publikowanie artykułów specjalistycznych w prasie i we własnym czasopiśmie „Ziemianin”.

Józef i Teofila Chłapowscy byli ostatnimi właścicielami majątku w Żegocinie. Józef Chłapowski zmarł w 1915 roku, a do swojej śmierci w 1938 roku majątkiem zarządzała Teofila Chłapowska. Mieli niespełna dziewiętnastoletniego syna Lucjana, który zmarł w niemieckiej miejscowości uzdrowiskowej Bad Honnef w 1899 roku.

Do majątku w Żegocinie przyjeżdżał brat Józefa Chłapowskiego – Karol wraz z małżonką Heleną Modrzejewską. Słynna aktorka często zresztą odwiedzała Żegocin. Sława Heleny Modrzejewskiej przyciągała również do majątku szwagra różne znakomitości m.in. Henryka Sienkiewicza.

DWÓR, który odwiedził twórca trylogii, wybudowany został w końcu XVIII w. Między 1840-1850 został rozbudowany dla Pelagii z Pruskich Radońskiej o skrzydła i portyk. Jest to budynek murowany, posiadający parterowy korpus środkowy, kryty niskim dachem dwuspadowym; skrzydła boczne są piętrowe i kryte dachami czterospadowymi. Korpus środkowy wzniesiony został na rzucie prostokąta, posiada 4-kolumnowy portyk frontowy, zwieńczony trójkątnym naczółkiem i taras od wschodu. Skrzydła od północy i południa posiadają osobne wejścia; są ozdobione pilastrami i belkowaniem. Skrzydło wschodnie artykułowane jest ślepymi arkadami. Okna ujęte są profilowanymi opaskami i posiadają nadokienniki. Obecnie dwór w Żegocinie jest w złym stanie technicznym.

PARK powstał w połowie XIX w. Obecnie zajmuje obszar 4,80 ha. Na początku XX w. został prawdopodobnie przekształcony. Za czasów Chłapowskich przed dworem rosły potężne platany, wokół dworu znajdował się 5-hektarowy park, stykający się z warzywnikiem i sadem. Posiada 3 bramy wjazdowe. Od głównej bramy prowadzi dojazd do dworu, mijający resztki owalnego gazonu. W zachodniej części parku znajduje się pagórek widokowy, mały staw z zarysem dawnej alejki. Przy obrzeżu wschodnim zachowała się aleja grabowa.Więcej informacji znajdziesz w naszym serwisie wiedzy

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER