Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-08-30

DOBRZYCCY BOHATEROWIE CZASÓW NAPOLEOŃSKICH

8 września 2017 r. w dawnej rezydencji Augustyna Gorzeńskiego odbyły się obrady konferencji Dobrzyccy bohaterowie czasów napoleońskich, stanowiącej kolejną część zapoczątkowanego przed kilku laty w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy cyklu dyskusji naukowych, poświęconych nie tylko historii tutejszej rezydencji i jej mieszkańców, ale także szerszym zagadnieniom związanym z dziejami ziemiaństwa polskiego oraz problematyce ich prezentacji w działalności muzealniczej i edukacyjnej. Podobnie jak poprzedzająca ją konferencja Dawni właściciele Dobrzycy na tle swoich czasów z września 2016 r., była ona więc zarówno próbą uzupełnienia pełnego luk stanu badań dotyczących właścicieli dobrzyckiej rezydencji oraz osób z nimi związanych, jak i ukazania ich na szerokim tle czasów, w których żyli i wydarzeń, w których brali udział.


Tym razem jednak skoncentrowano się na tylko jednym, choć szczególnie ważnym dla naszych dziejów okresie historycznym – erze napoleońskiej, której poświęcona była również towarzysząca konferencji wystawa czasowa Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie. Zadanie wprowadzenia w epokę przypadło otwierającemu konferencję referatowi prof. UAM dr. hab. Przemysława Matusika z Instytutu Historii UAM, który w zwięzły sposób scharakteryzował szanse i wyzwania, jakie dla sprawy polskiej oznaczał związek z napoleońską Francją oraz znaczenie krótkiego istnienia małego państwa wielkich nadziei dla późniejszego etapu narodowych dziejów.


Owocem prowadzonych w zeszłym roku debat jest kolejny, trzeci już, tom w serii Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, który trafi do sprzedaży w czasie odbywania się kolejnej konferencji naukowej.  Przy tej okazji zapraszamy zarówno do udziału w dwudniowych dyskusjach dotyczących badań nad kolekcjami sztuki w siedzibach ziemiańskich oraz zjawiska uprawianej przez ziemian amatorskiej twórczości artystycznej, mających miejsce w dobrzyckim pałacu w dniach 6-7 września 2018 r., jak i skorzystania z naszego sklepu internetowego [zakładka sklep].


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER