Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-08-08

DWUDNIOWA KONFERENCJA NAUKOWA W MUZEUM

Szyld „Muzeum Ziemiaństwa”, umieszczonego w zespole pałacowo parkowym o wysokich walorach zabytkowych, skłania do podejmowania kolejnych dyskusji nad sposobami prezentami dziejów tej warstwy społecznej i pogodzeniu ich z dawną tradycją miejsca. Problematyce tej poświęcone są organizowane od trzech lat w dobrzyckim muzeum konferencje, z licznym udziałem przedstawicieli muzeów badających dzieje ziemiaństwa, samorządowców oraz instytucji naukowych. Po omówionych dotąd kwestiach relacji „genius loci” z programem działania muzeum i jego funkcjonowania jako samorządowej instytucji kultury, a także o dylematach prowadzonej w nich edukacji, w roku bieżącym zapraszamy na panel historyczny.

7 września zostaną poddane dyskusji zagadnienia związane z  wykształceniem w warstwie ziemiańskiej postawy i wartości wpływającej na zmieniający się rozwój inteligencji społecznej w XIX i początkach XX wieku. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co w procesach rozwoju państwa można uznać jako dziedzictwo ziemiaństwa? Liczymy na określenie zakresu oddziaływania dziedzictwa intelektualnego ziemiaństwa, w sferze rozwoju społecznego i przemian strukturalnych inteligencji polskiej. Panel dyskusyjny uznanych badaczy ze świata nauki odnosić się będzie do przeglądu różnych rodzajów zaangażowania warstwy ziemiańskiej, w zależności od obszaru dawnej Rzeczypospolitej. Gościem Honorowym będzie pani Izabela z Bojanowskich Dzieduszycka – ekonomistka, działaczka społeczna i katolicka, założycielka i prezes stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Osoba ta łączy dwie rodziny obrosłe historią, szeroko rozgałęzione i skoligacone, potwierdzające przez lata swoją obecność w życiu społeczeństwa.

6 września, rozwijając tematykę prezentowanej w naszym pałacu wystawy czasowej "Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika", zajmiemy się dwoma zagadnieniami: dyskusją dotycząca badań nad kolekcjami sztuki w siedzibach ziemiańskich oraz zjawiska uprawianej przez ziemian amatorskiej twórczości artystycznej. Liczymy, że prezentowane referaty wraz z ekspozycją zgromadzoną na wystawę będą stanowiły ciekawy przyczynek do dyskusji nad różnorodnością techniczną i formalną powstającej w ziemiańskich dworach sztuki i w ciekawy sposób ukażą rozmaitość dróg życiowych czynnych artystycznie ziemian, a także ich stosunek do własnej działalności twórczej.Uczestnicy nie płacą za udział w konferencji.

Podobnie jak w latach poprzednich przewidujemy również druk referatów w publikacji pokonferencyjnej wydawanej w zapoczątkowanej w ub. roku serii „Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy”.


PROGRAM WYDARZENIA ORAZ KARTA ZGŁOSZENIOWA
DO POBRANIA NA STRONIE KONFERENCJI www.geniusloci-muzea.pl

 
 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER