Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-11-24 - 2020-03-01

SZTUKA WĘDRUJĄCA ZE ZBIORÓW MUZEUM KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO



https://www.dobrzyca-muzeum.pl/cms/images/123539_1580809480.jpeg




Od 24 listopada będzie można oglądać w naszym pałacu wystawę czasową „Sztuka wędrująca” obejmującą malarstwo, rysunek oraz rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Wystawa, prezentowana w dobrzyckim muzeum będzie ukazywać szeroki przekrój malarstwa - począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej. Na ekspozycji znajdą się prace m.in. Martena van Valckenborcha, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki, a także bogate zbiory rzemiosła artystycznego - ceramika z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Tytułowa wędrówka to nie tylko dosłowna droga, jaką przemierza kolekcja (do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Zamku Królewskich w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku czy zamku Książ w Wałbrzychu), ale przede wszystkim nawiązanie do historii prezentowanych na niej dzieł, które cieszyły niegdyś oczy kolekcjonerów, a teraz występują w roli eksponatu muzealnego.



https://www.dobrzyca-muzeum.pl/cms/images/789257_1580809482.jpeg



15 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy czasowej „Sztuka wędrująca” w dobrzyckim pałacu.

Wystawa, prezentowana w dobrzyckim muzeum ukazuje szeroki przekrój malarstwa - począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej. Na ekspozycji znajdują się prace m.in. Martena van Valckenborcha, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki, a także bogate zbiory rzemiosła artystycznego - ceramika z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Na wernisażu historię prezentowanych zbiorów przybliżył publiczności Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński. Opowieść o niezwykle cennej kolekcji i o jej darczyńcach zakończono przy dźwiękach muzyki smyczkowej przedstawiciela Filharmonii Kaliskiej. Po zaproszeniu na nową ekspozycję przez dyrektora Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesława Kaczmarka, zgromadzeni mogli uczestniczyć w kuratorskim zwiedzaniu. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu kuratorów dra Krzysztofa Przylickiego z Muzeum KUL oraz Szymona Balcera z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, słuchacze dowiedzieli się nie tylko o tym jak cenne zbiory znajdują się na prezentowanej wystawie lecz również jak krok po kroku powstawała ekspozycja, odsłaniając kulisy pracy muzealników.





Zapraszamy do zwiedzania!

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER