Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-11-24 - 2020-03-01

SZTUKA WĘDRUJĄCA ZE ZBIORÓW MUZEUM KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGOhttps://www.dobrzyca-muzeum.pl/cms/images/123539_1580809480.jpeg
Od 24 listopada będzie można oglądać w naszym pałacu wystawę czasową „Sztuka wędrująca” obejmującą malarstwo, rysunek oraz rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Wystawa, prezentowana w dobrzyckim muzeum będzie ukazywać szeroki przekrój malarstwa - począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej. Na ekspozycji znajdą się prace m.in. Martena van Valckenborcha, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki, a także bogate zbiory rzemiosła artystycznego - ceramika z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Tytułowa wędrówka to nie tylko dosłowna droga, jaką przemierza kolekcja (do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Zamku Królewskich w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku czy zamku Książ w Wałbrzychu), ale przede wszystkim nawiązanie do historii prezentowanych na niej dzieł, które cieszyły niegdyś oczy kolekcjonerów, a teraz występują w roli eksponatu muzealnego.https://www.dobrzyca-muzeum.pl/cms/images/789257_1580809482.jpeg15 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy czasowej „Sztuka wędrująca” w dobrzyckim pałacu.

Wystawa, prezentowana w dobrzyckim muzeum ukazuje szeroki przekrój malarstwa - począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej. Na ekspozycji znajdują się prace m.in. Martena van Valckenborcha, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki, a także bogate zbiory rzemiosła artystycznego - ceramika z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Na wernisażu historię prezentowanych zbiorów przybliżył publiczności Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński. Opowieść o niezwykle cennej kolekcji i o jej darczyńcach zakończono przy dźwiękach muzyki smyczkowej przedstawiciela Filharmonii Kaliskiej. Po zaproszeniu na nową ekspozycję przez dyrektora Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesława Kaczmarka, zgromadzeni mogli uczestniczyć w kuratorskim zwiedzaniu. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu kuratorów dra Krzysztofa Przylickiego z Muzeum KUL oraz Szymona Balcera z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, słuchacze dowiedzieli się nie tylko o tym jak cenne zbiory znajdują się na prezentowanej wystawie lecz również jak krok po kroku powstawała ekspozycja, odsłaniając kulisy pracy muzealników.

Zapraszamy do zwiedzania!

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER
NEWSLETTER