Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-11-30

NADANIE MUZEALNEJ BIBLIOTECE NAUKOWEJ IMIENIA TADEUSZA MIKOŁAJEWSKIEGO   28 listopada miała miejsce uroczystość nadania Bibliotece Naukowej Muzeum imienia Tadeusza Mikołajewskiego.


Zmarły 28 lutego br. Pan Tadeusz Mikołajewski był jednym z głównych donatorów książek dla biblioteki muzealnej. Pan Tadeusz Mikołajewski już od lat 50. XX w. czynił starania o uratowanie dobrzyckiego pałacu. Z jego inicjatywy były wysyłane pisma do władz, mające na celu zainteresowanie odpowiednich organów losami dobrzyckiego pałacu. Po utworzeniu Muzeum wspierał podejmowane przez kolejnych dyrektorów inicjatywy. W 2010 roku przekazał do biblioteki Muzeum około 3000 woluminów książek i czasopism. Do zbiorów bibliotecznych przekazał również swoje prywatne archiwum, które w znacznej części dotyczy dziejów Dobrzycy.

Uroczystość nadania imienia Tadeusza Mikołajewskiego Bibliotece Naukowej Muzeum miała miejsce w czasie trwania konferencji naukowej na temat Augusta Cieszkowskiego. Zaproszeni goście mogli wysłuchać krótkiej prelekcji dr Stanisława Borowiaka na temat biblioteki muzealnej. O odsłonięcie pamiątkowych tablic zostali poproszeni członkowie rodziny Pana Tadeusza Mikołajewskiego, przybyli na wczorajszą uroczystość. W imieniu rodziny głos zabrał brat Pana Tadeusza, Jerzy Mikołajewski, który podziękował za inicjatywę nadania bibliotece imienia Jego brata. Pokrótce przypomniał również działania Pana Tadeusza na polu kulturalnym oraz opowiedział o Jego pasji do książek.

Podczas uroczystości miało miejsce również podziękowanie dla obecnego we wczorajszych wydarzeniach Pana Stanisława Ledóchowskiego, który w ostatnich dwóch latach przekazał znaczną część swojego księgozbioru do dobrzyckiej biblioteki. Podobne podziękowania skierowano także do Fundacji imieniem Rodziny Mieszkowskich z Krakowa.

 W dowód wdzięcznością za przekazanie darów książkowych dla naszej biblioteki darczyńcy zostali uhonorowani pamiątkowymi tabliczkami,
które zostały zawieszone w bibliotece.

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER