Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-06-14

PODSUMOWANIE CYKLU WYSTAW O ROTMISTRZU PILECKIM

14 czerwca w V Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Kaliszu odbyło się otwarcie wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – zwyczajny bohater” połączone z podsumowaniem cyklu wystaw realizowanych wspólnie od 1 marca przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. W otwarciu i podsumowaniu wystawy uczestniczyli: Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – pani Dorota Kinal, Dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pani Elżbieta Mikołajczyk, Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy pan Wiesław Kaczmarek, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu pan Jan Bartczak, a także kurator wystawy – pracownik Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Szymon Balcer.

Otwarcie wystawy miało uroczysta oprawę, którą przygotowali pedagodzy i uczniowie z V LO. Związek Strzelecki „Strzelec” działający przy tej szkole wystawił  dwa poczty sztandarowe – V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu i Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podczas uroczystości podsumowano efekty wystawy, która prezentowana była w 12 szkołach na terenie południowej wielkopolski oraz w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. W zorganizowanych lekcjach muzealnych uczestniczyło ok. 750 osób, a z wystawą miało sposobność zapoznać się ok. 6700 uczniów.

Wystawa, której celem było zapoznanie uczniów z postacią rotmistrza Witolda Pileckiego – ochotnika do Auschwitz i bohatera, a jednocześnie zwyczajnego człowieka, budziła zainteresowanie osób uczestniczących w wernisażach wystawy. Już dziś wiemy, że ekspozycja stała się inspiracją do głębszego zainteresowania się postacią Rotmistrza oraz dziejami żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wykorzystując wystawę nauczyciele przygotowali wiele lekcji, podczas których omawiano tematy zwiazane z postacia ochotnika do Auschwitz.  

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER