Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-09-11

MUZEUM - SAMORZĄDOWY OPIEKUN DZIEDZICTWA - RELACJA Z KONFERENCJI

Pierwszy dzień konferencji zatytułowany był „Muzeum – samorządowy opiekun dziedzictwa”. Kilkugodzinne spotkanie poświęcone było zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem muzeów w perspektywie zadań własnych samorządu, ale także odnosiło się do rozwoju instytucji kultury poprzez nawiązanie współpracy z organami rządzącymi.  Zaproszeni prelegenci w profesjonalny sposób przedstawili pomysły na podjęcie kooperacji z samorządami, w celu rozwoju nie tylko samego muzeum, ale również regionu, w którym mieści się placówka. Ponadto każdy wykład był inspiracją do podjęcia dyskusji dotyczącej wymienionych problemów. Wśród osób zaproszonych do zbadania i przedstawienia danego aspektu byli m.in. pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele Narodowego Instytutu Samorządów Terytorialnych i Związków Powiatów Polskich, a także goście z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Konferencję poprowadził dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy – Wiesław Kaczmarek, który jest również pomysłodawcą konferencji. Wśród słuchaczy mogliśmy powitać m.in. Wiceprezydenta Kutna – Zbigniewa Wdowiaka, przedstawicieli Departamentu Kultury Województwa Wielkopolskiego, a także pracowników z Muzeum w Pszczynie, czy w Wilanowie. Zarówno słuchacze, jak i prelegenci, po długiej dyskusji, doszli do wniosku, że rozwój muzeum, może być jednocześnie inspiracją dla rozkwitu danego obszary oraz bezwątpienia wpływa ona na rozwój gospodarczy regionu.

Pierwszy wykład przedstawiła Pani Joanna Pińkowska z Narodowego Instytutu Samorządów Terytorialnych. Pani Mecenas zajęła się obszerny tematem dotyczącym udziału obiektów kultury w realizacji zadań własnych samorządu. Nakreślając aspekt prawny współpracy między muzeami a instytucjami rządzącymi, Pani Pińkowska dała początek dyskusji o korelacji wymienionych samorządów.
Kolejne przemówienie wygłosił Pan Waldemar Rataj (NIMOZ), który poruszył problem dotyczący rozwoju lokalnego i działalności muzeum. Podjęty temat kontynuował dr Pirecki (NIST), który przedstawił jak działalność instytucji kultury, może przyczynić się do rozwoju gospodarczego danego regionu. 
Szczegółowym zaprezentowaniem współpracy i wzajemnej zależności instytucji kultury z organami rządzącymi zajął się Pan Filip Moterski(UŁ) , który zaznaczył także ważnym elementem działalności muzeum jest koopetycja z samorządami.
Duże emocje wzbudził wykład dr Moniki Murzyn-Kupisz. Pracownik naukowy UJ w szczegółowy sposób opisała korzyści jakie przynosi działalność muzeum na danym obszarze. Temat uzupełnił Pan Borusiewicz z Związków Powiatów Polskich prezentując innowacyjne metody oceniania i kontrolowania prowadzonych działań kulturalnych.Podsumowania kilkugodzinnej, burzliwej dyskusji podjęła się dr Katarzyna Barańska, która jak sama przyznała działalność instytucji kultury i samorządów terytorialnych musi odbywać się na zasadzie wspólnej współpracy oraz większej inwestycji w organizacje zajmujące się upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego.

Kolejna konferencja dotycząca działalności muzeum już za rok! Serdecznie zapraszamy!FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER