Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-09-05

OTWARCIE WYSTAWY

W roku bieżący przypada dwusetna rocznica śmierci gen. Augustyna Gorzeńskiego – twórcy dobrzyckiego zespołu pałacowo-parkowego i niewątpliwie najwybitniejszego z właścicieli Dobrzycy. To wspaniały moment aby przybliżyć postać tego wyjątkowego człowieka, ale również aby zapoznać wszystkich odwiedzających Muzeum z historią Pałacu i Dobrzycy, ujętą z perspektywy pozostałych właścicieli rezydencji i miasteczka.  Jest to tym ważniejsze, że żaden z rodów władających Dobrzycą na przestrzeni kilkuset lat – Dobrzyckich, Gorzeńskich, Turnów, Kottwitzów i Bandelowów oraz Czarneckich, nie doczekał się jeszcze dotąd monografii. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy daje wspaniałą okazję do poznania historii zespołu pałacowo-parkowego, Dobrzycy a przede wszystkim rodzin zamieszkujących wyjątkową rezydencję.

Przybyłych tłumnie na otwarcie gości powitał Dyrektor Muzeum – Wiesław Kaczmarek, który jak sam przyznał, jest niezwykle dumny z wystawy, ponieważ przybliża ona pojęcie ziemiaństwa i jednocześnie odnosi się do historii wyjątkowego miejsca jakim jest zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy. Po przemowie Dyrektora, głos zabrali twórcy ekspozycji – Kazimierz Balcer oraz Stanisław Borowiak. Jak zaznaczają autorzy wystawy:  „Z uwagi na rozproszenie obiektów związanych z dawnymi właścicielami Dobrzycy, konieczna była szeroka kwerenda w archiwach, muzeach, bibliotekach i zbiorach prywatnych”. Dzięki uprzejmości takim instytucjom jak Muzeum Narodowe w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu czy Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie – wystawa jest bogatsza o wyjątkowe obiekty. Wśród wielu eksponatów na szczególną uwagę zasługuje dokument pergaminowy z 1327 roku, w którym pojawia się wzmianka o Mikołaju z Dobrzycy (czyli pierwszym właścicielu majątku), znajdujący się na co dzień w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Wyjątkowym eksponatem jest również portret generała Augustyna Gorzeńskiego, autorstwa Kazimierza Wojniakowskiego, wypożyczony z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obrazem, który na otwarciu, wśród przybyłych gości wzbudził największe emocje, jest niewątpliwie portret Marianny z Łakińskich Turnowej, babki gen. Kazimierza Turno. Podczas oprowadzania po wystawie, wyjątkowy eksponat został odsłonięty przez kuratora wystawy – Kazimierza Balcera oraz specjalnego gościa – Panią Zofię Gunther – najstarszą, żyjącą potomkinię dawnych właścicieli Dobrzycy. Moment ten okazał się niezwykle wzruszający dla wszystkich przybyłych osób, również dla  Państwa Klimek, bliskiej rodziny Pani Gunther.

          
Z uwagi na tak liczne przybycie potomków rodów zamieszkujących niegdyś rezydencje w Dobrzycy, oraz przedstawicieli wielu zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych – można powiedzieć, że otwarcie wystawy miało rodzinny, ciepły charakter.Wystawę „W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy” można oglądać w Muzeum ziemiaństwa do 30 listopada 2016 roku.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER