Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
Nowy Katalog wystyawy Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku (cześć I) Zobacz większe

Katalog wystawy Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku (cześć I)

Nowy produkt

Pierwsza część katalogu wystawy czasowej „Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku”, pochodzącej z kolekcji Tomasza Skowronka, Marty i Przemysława Mizaków, Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego i Jana Słowińskiego, uzupełnionych eksponatami ze zbiorów Marka Fijałkowskiego, Adama Paczuskiego, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Regionalnego w Szczecinku i eksponowanej w Muzeum Ziemiaństwa Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy od 28 kwietnia do 29 września 2024 r. Publikacja prezentuje zbiory z wyżej wspomnianych imponujących kolekcji prywatnych, dając tym samym szeroki przekrój uzbrojenia kawalerii oraz innych formacji epoki napoleońskiej. Część druga poświęcona będzie ciężkiej kawalerii – kirasjerom i karabinierom – w epoce od Kongresu Wiedeńskiego po I wojnę światową

55,00 zł brutto

Więcej informacji

Pierwsza część katalogu wystawy „Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku” to przekrojowe ukazanie oręża wszystkich stron walczących okresu napoleońskiego, ze szczególnym jednak uwzględnieniem kawalerii francuskiej Wielkiej Armii oraz formacji konnych państw sojuszniczych. Czytelnik znajdzie w niej jednak także materiał ilustracyjny i informacje dotyczące kawalerii przeciwników Napoleona, w tym zwłaszcza austriackich huzarów i angielskich dragonów oraz innych formacji tego okresu: piechoty, artylerii, saperów itd. Reprodukowane w katalogu eksponaty to nie tylko broń palna i biała czy uzbrojenie ochronne, ale też szeroki wybór malarstwa i grafiki z epoki, w tym portrety właściciela Dobrzycy generała Kazimierza Turny i jego brata Adama – szwoleżera i pamiętnikarza. Do ciekawostek należy też m.in. zreprodukowany unikatowy list Napoleona pisany w Ostródzie w 1807 r. Obok prezentacji obiektów Czytelnik znajdzie w katalogu obszernie nakreślone tło epoki, genezę i krótki rys historyczny poszczególnych formacji, wreszcie ciekawostki i wątki związane ze służbą wojskową właścicieli Dobrzycy.

Spis treści:

s. 3 PODZIEKOWANIA

s. 5 O WYSTAWIE

s. 7 EPOKA NAPOLEOŃSKA

s. 9 HUZARZY

s. 25 STRZELCY KONNI

s. 39 UŁANI, LANSJERZY, SZWOLEŻEROWIE

s. 57 DRAGONI

s. 69 KIRASJERZY, KARABINIERZY, GRENADIERZY KONNI

s. 91 PIECHOTA I ARTYLERIA

s. 103 INNE FORMACJE I CIEKAWOSTKI Z EPOKI

s. 109 W CIENIU NAPOLEONA I JEGO MARSZAŁKÓW