Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-09-16

VI DOBRZYCKA KONFERENCJA NAUKOWA

Konferencja Naukowa w Dobrzycy to organizowane od 2015 roku coroczne, dwudniowe wydarzenie prowadzone przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.  Od pierwszych edycji konferencja skupia się wokół tematów związanych zarówno z zagadnieniami muzealniczymi (ze szczególnym uwzględnieniem muzeów mieszczących się w domach historycznych), jak i wybranych aspektów z dziejów warstwy ziemiańskiej. Głównym celem dobrzyckiej konferencji jest szerzenie wiedzy o polskim ziemiaństwie oraz przeniesienie dyskusji akademickiej o tej warstwie społecznej w nowy dyskurs. Za wybór tematów obrad odpowiadają jej główni organizatorzy i pomysłodawcy – dyrektor muzeum Wiesław Kaczmarek oraz dr Stanisław Borowiak – kierownik działu historycznego. Wrześniowe spotkania stanowią próbę poszerzenia stanu badań nad szerokim spektrum zagadnień związanych z historią ziemiaństwa, jego roli w życiu społecznym, jak i powiązaniu z innymi wydarzeniami historycznymi, a także nad sposobem pielęgnowania pamięci o dziedzictwie kulturowym zapisanym w historii polskiego dworu.  Przez lata w wykładach organizowanych w Dobrzycy uczestniczyły liczne grupy naukowców, pasjonatów oraz innych osób zainteresowanych tematem, a wydane przez Muzeum publikacje pokonferencyjne cieszyły się ogromnym uznaniem wśród środowisk akademickich i  miłośników historii. Prócz wygłaszanych referatów ważnym aspektem wrześniowych spotkań są dyskusje prowadzone po zakończonych panelach, w której uczestniczą zarówno wykładowcy jak i słuchacze. Prowadzone rozmowy dają możliwość konfrontacji i wymiany argumentów nie tylko pomiędzy badaczami tematu, ale również samymi potomkami rodzin ziemiańskich. 

W tym roku pierwszy dzień  Konferencji został poświęcony ogólnym aspektom pamięci społecznej o polskim ziemiaństwie. Dyskusja kształtowała się głównie wokół problemów dotyczących społecznego przekazu na temat historycznej roli i znaczenia warstwy ziemiańskiej. Drugi dzień natomiast odnosił się w pełni do prezentowanej we wnętrzach pałacowych wystawy czasowej „Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką… O kulturze stołu w ziemiańskich dworach i pałacach”. Wśród zaproszonych prelegentów, mogliśmy wysłuchać wykładów przedstawicieli środowisk akademickich, m.in. prof. Kazimierza Karolczaka z Krakowa, prof. Inki Słodkowska-Kamińskiej (Instytut Studiów Politycznych PAN), , prof. Mariana Wolskiego (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) prof. Jarosława Dumanowskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz pracowników instytucji kultury m.in. Dobromiłę Rzyska-Laube (Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku), Aldonę Cholewiankę Kruszyńska (Muzeum Zamek w Łańcucie) oraz dr Tomasza Adam Pruszak (Muzeum Warszawy).

Podobnie, jak w poprzednich latach, pokłosiem wrześniowych spotkań będzie publikacja, o której więcej napiszemy już wkrótce. Jednak już dziś wiemy, kolejna konferencja już za rok! Zapraszamy serdecznie.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER