Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2021-09-27

SPLENDOR WIELKOPOLSKI

 

Współczesny obywatel naszego kraju identyfikuje się jednoznacznie z tradycją i kulturą zachodnioeuropejską, czasem też sięga do lokalnej polskiej kultury ludowej. Projekt pragnie ukazać prawie powszechnie zapomnianą o wiele szerszą perspektywę dziedzictwa Pierwszej Rzeczypospolitej. Wpływami swymi nie tylko sięgała ona daleko poza granice Zachodniej Europy, ale też zbudowana na nieznanych wielu innym cywilizacjom zasadach wolności wchłonęła ogromne rzesze imigrantów i przyswoiła jako własne najcenniejsze elementy ich dziedzictwa kulturowego. Była to prawdziwa Rzeczypospolita wielu narodów i kultur, zaś jej bogactwo ogniskuje się najpełniej w tradycyjnym stroju szlacheckim harmonijnie łączącym jakże odległe wzorce i elementy sięgające od Zachodu po stepy Azji i szczyty Kaukazu.Wielkie dziedzictwo naszej kultury będące niegdyś znakiem potęgi i chwały naszej Ojczyzny, dzisiaj tak niedostrzegalne dla szerszego odbiorcy wymaga przywrócenia w atrakcyjnej formule wystawienniczej. Obok polskich strojów narodowych pojawią się na wystawie pasy kontuszowe będące symbolem samym w sobie oraz słynne makaty buczackie. Poza współczesnymi rekonstrukcjami strojów historycznych i ich elementów zostaną pokazane oryginalne eksponaty z XIX, XVIII a nawet XVII wieku (np. arras Aleksander w bitwie pod Granicus). Zobaczyć będzie można także słynne dywany perskie.. W dawnych wiekach słynne na terenach Rzeczypospolitej były manufaktury, np. pasów słuckich w Słucku, makat buczackich w Buczaczu, czy polskich kobierców wełnianych w Brodach. To wszystko składało się na splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Splendor budowany również w wymiarze lokalnym, jak w warsztatach tkackich na zamku w Kórniku założonych przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką.

Wykonawcą projektu jest Fundacja Kultury i Sztuki ARS LONGA im. Mieczysław Święcickiego przy wsparciu finansowym Fundacji Zakłady Kórnickie oraz we współpracy ze Związkiem Szlachty Rzeczypospolitej i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Na wystawie znajdują się również pasy kontuszowe i makaty buczackie wykonywane przez współcześnie działającą manufakturę Persjarnia Zambrzyckich, której produkty można zakupić w naszym sklepie internetowym.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER