Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2021-07-02

MUZEUM NA WAKACJE

Wakacje są doskonałym czasem na odwiedzenie Założenia Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy. Nasi goście poznają historię zapisaną w murach okazałego pałacu, a także odpoczną w urokliwych zakątkach dobrzyckiego parku przy aromatycznej kawie z muzealnej kawiarni. Muzeum zaplanowało wydarzenia plenerowe, które zachwycą pasjonatów muzyki, a najnowsza wystawa czasowa przybliży styl dawnych epok.


Pałac z Dobrzycy

Zespół Pałacowo-Parkowy przez wielu nazywany jest „Wielkopolskimi Łazienkami”. Centrum założenia stanowi pięknie odrestaurowany XVIII-wieczny pałac, wybudowany przez czołowego architekta doby klasycyzmu Stanisława Zawadzkiego.  Pałacowe wnętrza ozdobione są zachowanym niemal w komplecie światowej klasy malarstwem ściennym i sztukateriami wykonanymi przez najznamienitszych artystów z dworu królewskiego. Rezydencja powstała na zlecenie gen. Augustyna Gorzeńskiego, współpracownika króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pałac otacza malowniczy park w stylu angielskim. Był on jednym z pierwszych w Wielkopolsce parków krajobrazowych. Liczne pawilony ogrodowe, również utrzymane są w stylu klasycystycznym, m.in. Monopter na wyspie – ulubiony punkt widokowy wszystkich miłośników fotografii czy Panteon wzorowany na swoim rzymskim odpowiedniku, w którym dopatrywano się niegdyś loży masońskiej i będącego do dziś jednym z najbardziej tajemniczych dobrzyckim budowli. Wśród urozmaiconej parkowej roślinności możemy znaleźć ponad trzydzieści pomników przyrody, w tym jeden z największych w Europie platanów klonolistnych, zasadzony ok. 1735 r. i najstarszy w Europie klon polny z ok. 1680 r. Atrakcją dla najmłodszych jest niewątpliwie woliera z ptactwem ozdobnym.

W 2017 roku Muzeum zostało laureatem w konkursie Zabytek Zadbany, otrzymując pierwsze miejsce w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”. W grudniu 2018 r. Prezydent RP, doceniając wartość i wagę jego walorów w polityce zachowania dziedzictwa kulturowego Polski, nadał Zespołowi Pałacowo-Parkowemu w Dobrzycy status Pomnika Historii. 

ODPOCZYNEK W PARKU
Nasz dziesięciohektarowy park jest idealnym miejscem na urządzenie sobie wycieczki rowerowej, pikniku, ogniska czy po prostu wyjątkowego spaceru. W parku znajdują się aż 33 pomniki przyrody i specjalnie zaprojektowane ścieżki edukacyjne dla najmłodszych, które sprawią, że zwykła przechadzka może zamienić się w kreatywną lekcję historii i przyrody.  Dla odwiedzających nieopodal stawów przygotowaliśmy leżaczki, na których można  rozkoszować się słońcem, popijając chłodne drinki przygotowane przez działającą w piwnicach Pałacu kawiarnię Bistro Cafe.HISTORYCZNE WNĘTRZA
Twórcami dekoracji dobrzyckiego pałacu są malarze Antoni Smuglewicz i Robert Stankiewicz oraz sztukator Michał Ceptowski, pochodzących z kręgu mecenatu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wnętrza uzupełnione są pieczołowicie dobranym umeblowaniem pochodzącym z czasów dawnych właścicieli.

 

WYSTAWA CZASOWA "MODA W ZIEMIAŃSKIM ŚWIECIE"
Już tradycyjnie wystawy czasowe nawiązują do tematyki związanej z ziemiańskim stylem życia, obyczajowością i spuścizną kulturalną. W tym roku Muzeum przybliża różnorodność świata mody z przełomu XIX i XX wieku. Wśród reprezentacyjnej garderoby męskiej i żeńskiej, ubrań codziennych i dziecięcych, licznych akcesoriów, bibelotów i scenografii można odczuć to, co jest mniej uchwytne od strojów – atmosferę epoki, poglądy i wrażenia ziemian sprzed ponad stu lat. Ekspozycję uzupełnia grafika żurnalowa i archiwalne fotografie. Wystawa potrwa do 30 września.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER