Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-08-02

151 ROCZNICA URODZIN JÓZEFA CHEŁKOWSKIEGO3 sierpnia – 151 Rocznica urodzin Józefa Chełkowskiego

 

Józef Chełkowski urodził się w Starymgrodzie 3 sierpnia 1868 roku jako syn Franciszka Chełkowskiego (1839-1893) i Felicji z Wężyków Chełkowskiej (1845-1932). Był ziemianinem, działaczem społecznym i politycznym.  Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości,  został mianowany starostą powiatu koźmińskiego. Razem z żoną Marią Chełkowską z domu Donimirską byli ostatnimi właścicielami majątku w Śmiełowie.

Odkąd zamieszkali w pałacu, Śmiełów stał się ośrodkiem kultu wybitnego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Gospodarze starali się wprowadzić w życie ideę „domu otwartego” opierającego się akcjom germanizacyjnym w zaborze pruskim. Skupiał najważniejsze postacie ówczesnego życia politycznego oraz kulturalnego. Śmiełów odwiedziły bowiem takie postacie jak Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Kossak, gen. Józef Haller czy Władysław Tatarkiewicz. Kult Adama Mickiewicza promieniował na całą Wielkopolskę. Józef Chełkowski postawił w śmiełowskim parku pomnik wieszcza w celu upamiętnienia jego pobytu w 1831 roku.

Rodzina Chełkowskich została podczas II wojny światowej ulokowana w obozie przejściowym dla internowanych ziemian w Dobrzycy. Skąd później przeniesiono ich do Cerekwicy i Opoczna. Rodzina została zmuszona opuścić majątek i przeprowadzić się do Krakowa.  Wraz z małżonką Marią mieli czternaścioro dzieci i trzydzieści osiem wnucząt. Józef Chełkowski zmarł 10 maja 1954 roku. Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.Maria i Józef Chełkowscy, źródło: wikimedia commons

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER