Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-05-10

''DOBRZYCKIE STUDIA ZIEMIAŃSKIE'' NR 5Rocznik poświęcony szeroko rozumianej problematyce historii ziemiaństwa polskiego. Na jego łamach, prócz pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, publikuje szeroki krąg badaczy-regionalistów, a także autorzy związani z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetem Łódzkim i badacze ze środowisk pozauniwersyteckich z różnych stron kraju. Z publikowanych na łamach czasopisma cykli artykułów na szczególna uwagę zasługują materiały źródłowe z bogatego archiwum Rostworowskich (w tym zwłaszcza nagrane w 1961 r. wywiady z ambasadorostwem Zofią i Tadeuszem Romerami, niezwykle plastycznie opisujące waliza ziemiańskiego życia na Białorusi przez I wojną światową), fragmenty pamiętnika Tadeusza Chrzanowskiego – jednego z ważniejszych działaczy ziemiańskich  artykuły lokalnych badaczy poświęcone rodom ziemiańskim z powiatu krotoszyńskiego, artykuły monograficzne poświęcone niektórym aspektom działalności organizacyjnej i publicystycznej ziemiaństwa w XIX i XX  w.


SPIS TREŚCI TOMU 5 (ROK 2014)

Rozprawy i studia
Małgorzata Grzanka, Portret Polaka-wygnańca w literaturze polskiej końca XVIII w.
Leszek Ostojski, Umińscy - właściciele Smolic.

Michał Pietrowski, Kaplica-grobowiec, panteon rodziny Kemblan herbu Wczele Chełkowskich w Starymgrodzie.
Daniel Szczepaniak, Groby ziemian pochowanych na cmentarzach w Koźminie Wielkopolskim.
Andrzej Szymański, Ziemiańskie rodziny Morawskich i Rogalińskich.

Źródła
Kazimierz Balcer, Okruchy wspomnień, cz. II
Stanisław J. Rostworowski, Jak doszło do ślubu Cecylii czartoryskiej z Jerzym Rostworowskim w Londynie - listy z archiwum rodzinnego.

Kronika
Szymon Balcer, Stanisław Borowiak, Kronika wydarzeń w Muzeum w 2014 r

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER