W imieniu własnym oraz współorganizatorów pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w przygotowywanej konferencji pod tytułem Ziemianie – przedsiębiorcy i społecznicy w czasach Władysława Zamoyskiego (1853-1924), która odbędzie się 21 i 22 listopada br. w pałacu Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Jest to kolejna konferencja współtworzona przez dobrzycką instytucję wspólnie z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Fundacją Zakłady Kórnickie, Biblioteką Kórnicką PAN i prof. Lechem Szajdakiem. Ma ona na celu poszerzanie wiedzy dotyczącej pracy organicznej, a także przedstawienie wybitnych postaci, nie tylko z regionu Wielkopolski, zaangażowanych w budowanie niepodległej Polski.
W tym roku tematem konferencji będą właściciele ziemscy, którzy swoją przedsiębiorczą postawą wprowadzali idee pracy organicznej w życie, a społecznym zaangażowaniem udowadniali, że współpraca i mobilizacja może być kluczem do uzyskania niepodległości. W roku Władysława Zamoyskiego, inspirując się jego postawą, chcielibyśmy przypomnieć innych ziemian, realizujących prace mające na celu rozwój gospodarczy i społeczny dawnej Polski. Obok tak znanych i zasłużonych postaci związanych z początkami pracy organicznej jak Dezydery Chłapowski, Gustaw Potworowski, Maksymilian Jackowski czy właśnie Władysław Zamoyski, chcielibyśmy bliżej zająć się dziś zapomnianymi realizatorami ich myśli – zarówno działaczami szczebla centralnego, jak i ziemianami, którzy swoją działalnością organizacyjną, a często osobistym przykładem modernizowania stosunków społeczno-gospodarczych, oddziaływali w obrębie danej ziemi czy powiatu. Szczególnie interesujący byłby dla nas aspekt porównawczy, zestawiający inicjatywy ziemian z Wielkopolski z działaniami ich odpowiedników z Królestwa, Galicji i Ziem Zabranych. Obok wystąpień poświęconych poszczególnym osobom, chętnie widzielibyśmy w związku z tym referaty przekrojowe, ujmujące temat z perspektywy działań określonego środowiska czy organizacji.
Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do wypowiedzenia się na powyższy temat i zgłaszania propozycji wystąpień w formie 15-minutowego referatu. Przygotowane opracowania zostaną umieszczone w recenzowanej publikacji konferencyjnej. Dla prelegentów gwarantujemy także miejsce noclegowe, wyżywienie oraz pomoc w dojeździe do Dobrzycy. Dla autorów wydrukowanych artykułów przewidziane jest wynagrodzenie.
Swoje propozycje i ewentualne pytania prosimy kierować pod adres mailowy: sekretariat@dobrzyca-muzeum.pl do 20 marca 2024 r.
Nieprzekraczalny termin składania referatów do publikacji wyznaczamy na 30.08.2024 r. Abstrakty należy nadsyłać do 5 kwietnia br.
Będzie nam niezmiernie miło spotkać się z Państwem w Dobrzycy już w listopadzie.