Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-08-02

VIII KONFERENCJA NAUKOWA W DOBRZYCY - PROGRAM

Konferencja Naukowa w Dobrzycy to organizowane od 2015 roku coroczne, dwudniowe wydarzenie prowadzone przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Od pierwszych edycji konferencja skupia się wokół tematów związanych zarówno z zagadnieniami muzealniczymi (ze szczególnym uwzględnieniem muzeów mieszczących się w dawnych dworach), jak i wybranych aspektów z dziejów warstwy ziemiańskiej. Głównym celem dobrzyckiej konferencji jest szerzenie wiedzy o polskim ziemiaństwie oraz przeniesienie dyskusji akademickiej o tej warstwie społecznej w nowy dyskurs. Za wybór tematów obrad odpowiadają jej główni organizatorzy i pomysłodawcy – dyrektor muzeum Wiesław Kaczmarek oraz dr Stanisław Borowiak – kierownik działu historycznego. Wrześniowe spotkania stanowią próbę poszerzenia stanu badań nad szerokim spektrum zagadnień związanych z historią ziemiaństwa, jego roli w życiu społecznym, jak i powiązaniu z innymi wydarzeniami historycznymi, a także nad sposobem pielęgnowania dziedzictwa kulturowego zapisanego w historii polskiego dworu. Przez lata w wykładach organizowanych w Dobrzycy uczestniczyły liczne grupy naukowców, pasjonatów oraz innych osób zainteresowanych tematem, a wydawane przez Muzeum publikacje pokonferencyjne cieszyły się ogromnym uznaniem wśród środowisk akademickich i miłośników historii. Prócz wygłaszanych referatów ważnym aspektem wrześniowych spotkań są dyskusje prowadzone po zakończonych panelach, w której uczestniczą zarówno wykładowcy jak i słuchacze. Prowadzone rozmowy dają możliwość konfrontacji i wymiany argumentów nie tylko pomiędzy badaczami tematu, ale również samymi potomkami rodzin ziemiańskich.

KONFERENCJA 2023

14 września (czwartek) Podobnie jak w latach poprzednich, pierwszy dzień obrad zorganizowany zostanie w formie panelu dyskusyjnego, poprzedzonego referatami wprowadzającymi. W tym roku obrady skupią się wokół kwestii związanych ze sposobami przechowywania, konserwacją i udostępnianiem archiwaliów rodzinnych, które mogą nie tylko przyczynić się do popularyzacji wiedzy o ziemiaństwie, ale również niejednokrotnie służą jako źródło prowadzenia badań dla instytucji naukowych i kulturalnych. Poruszone zostaną kwestie zabezpieczeń praw właścicieli w przypadku digitalizacji archiwaliów i fotografii związanych z możliwością upowszechniania danych. 

15 września (piątek)

Drugi dzień odnosić się będzie do prezentowanej we wnętrzach czasowych wystawy „Myśliwskie pasje ziemian”. Prezentowane wykłady dotyczyć będą roli społecznej i kulturowej jaką odgrywały tradycje łowieckich w dawnym dworze. Ponadto zostaną poruszone tematy także tematy organizacji i prowadzenia polowań – jak wyglądały, kiedy i gdzie były organizowane, kto w nich brał udział oraz przy pomocy czego były prowadzone.
Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie www.konferencja.dobrzyca-muzeum.pl.


Zapraszamy bardzo serdecznie do wysyłania zgłoszeń drogą elektroniczną na adres: sekretariat@dobrzyca-muzeum.pl

lub pocztą tradycyjną: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy ul. Pleszewska 5A 63-330 Dobrzyca

 Karty zgłoszeniowe przyjmujemy do 10 września 2023 r.

'


! WAŻNE INFORMACJE !

  • Udział w konferencji jest bezpłatny.
  • Podstawą do wzięcia udziału w wydarzeniu jest przesłanie karty zgłoszeniowej do dnia 10 września 2023 r.
  • Dla uczestników konferencji przewidziany jest poczęstunek.
  • Słuchacze samodzielnie rezerwują oraz opłacają swój nocleg.
  • Dla osób podróżujących pociągiem – istnieje możliwość bezpłatnego odbioru z dworca PKP Jarocin lub PKP Pleszew i transportu do Dobrzycy, po wcześniejszym zaznaczeniu potrzeby na karcie zgłoszeniowej.

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER