Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-07-14

ŁOWIECKA OPOWIEŚĆ W DOBRZYCY

Lato to idealny czas na podróżowanie i zwiedzanie ciekawych miejsc w naszym kraju. Doskonałym celem wycieczki w tym czasie jest oczywiście Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Oprócz pięknego parku oraz zadziwiających pałacowych wnętrz czeka na Państwa również wystawa czasowa ,,Myśliwskie pasje ziemian''. Co można na niej zobaczyć?

Jak wskazuje nazwa wystawy, opowiadamy tutaj o prawdziwej pasji dawnych właścicieli dworów. A jako, że jest to pasja, to w takim razie przenikała ona praktycznie wszystkie dziedziny życia. Wystawę rozpoczynamy od może mniej efektownej, ale niewątpliwie bardzo ważnej kultury pisanej. Można znaleźć tam zapiski ówczesnych gazet, które relacjonowały ważne polowania, a także różnego rodzaju poradniki, dzięki którym młodzi i niedoświadczeni myśliwi mogli udoskonalać swoje umiejętności łowieckie. Wśród słowa pisanego znajdziecie Państwo również relacje z polowań w formie tabelek, z których możemy wyczytać jakie zwierzęta upolował na jednym ze swoich wypadów na przykład Henryk Sienkiewicz. 
Idąc dalej zobaczymy również inne elementy kultury. Ziemianie kochali sztukę, więc oprócz obrazów przedstawiających sceny z polowań (jak na przykład te autorstwa Fałata, Kossaków czy Chełmońskiego) artystyczne formy przybierają również przedmioty codziennego użytku, takie jak widelce czy kielichy.
Naszą opowieść można skończyć również na kulturze materialnej, ale tej użytkowej. Na wystawie zobaczą Państwo broń myśliwską, kordelasy czy prochownice, ale również (być może trochę niespodziewanie) sanki, które ułatwiały myśliwym poruszanie się zimą, składane stołki, na których zmęczeni myśliwi mogli odpocząć oraz fotel zbudowany z bawolich rogów, którym gospodarz pałacu bez wątpienia mógł się pochwalić swoim gościom.
Czekają na Państwa również specjalne ścianki, na których można poczytać więcej o interesujących fragmentach tej pasji, ekran interaktywny, który pokaże różnego rodzaju pojazdy, które przydatne były podczas wyjazdów na polowania, a całość uświetnią grane w tle sygnały łowieckie.

Wystawa dostępna jest do 1.10.2023. Więcej informacji dotyczących zwiedzania dobrzyckiego pałacu znajdą państwo tutaj
Serdecznie zapraszamy!FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER