Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-07-11

VIII KONFERENCJA NAUKOWA W DOBRZYCY

Konferencja Naukowa w Dobrzycy to organizowane od 2015 roku coroczne, dwudniowe wydarzenie prowadzone przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Od pierwszych edycji konferencja skupia się wokół tematów związanych zarówno z zagadnieniami muzealniczymi (ze szczególnym uwzględnieniem muzeów mieszczących się w dawnych dworach), jak i wybranych aspektów z dziejów warstwy ziemiańskiej. Głównym celem dobrzyckiej konferencji jest szerzenie wiedzy o polskim ziemiaństwie oraz przeniesienie dyskusji akademickiej o tej warstwie społecznej w nowy dyskurs. Za wybór tematów obrad odpowiadają jej główni organizatorzy i pomysłodawcy – dyrektor muzeum Wiesław Kaczmarek oraz dr Stanisław Borowiak – kierownik działu historycznego. Wrześniowe spotkania stanowią próbę poszerzenia stanu badań nad szerokim spektrum zagadnień związanych z historią ziemiaństwa, jego roli w życiu społecznym, jak i powiązaniu z innymi wydarzeniami historycznymi, a także nad sposobem pielęgnowania dziedzictwa kulturowego zapisanego w historii polskiego dworu. Przez lata w wykładach organizowanych w Dobrzycy uczestniczyły liczne grupy naukowców, pasjonatów oraz innych osób zainteresowanych tematem, a wydawane przez Muzeum publikacje pokonferencyjne cieszyły się ogromnym uznaniem wśród środowisk akademickich i miłośników historii. Prócz wygłaszanych referatów ważnym aspektem wrześniowych spotkań są dyskusje prowadzone po zakończonych panelach, w której uczestniczą zarówno wykładowcy jak i słuchacze. Prowadzone rozmowy dają możliwość konfrontacji i wymiany argumentów nie tylko pomiędzy badaczami tematu, ale również samymi potomkami rodzin ziemiańskich.

KONFERENCJA 2023

14 września (czwartek) Podobnie jak w latach poprzednich, pierwszy dzień obrad zorganizowany zostanie w formie panelu dyskusyjnego, poprzedzonego referatami wprowadzającymi. W tym roku obrady skupią się wokół kwestii związanych ze sposobami przechowywania, konserwacją i udostępnianiem archiwaliów rodzinnych, które mogą nie tylko przyczynić się do popularyzacji wiedzy o ziemiaństwie, ale również niejednokrotnie służą jako źródło prowadzenia badań dla instytucji naukowych i kulturalnych. Poruszone zostaną kwestie zabezpieczeń praw właścicieli w przypadku digitalizacji archiwaliów i fotografii związanych z możliwością upowszechniania danych. 

15 września (piątek)

Drugi dzień odnosić się będzie do prezentowanej we wnętrzach czasowych wystawy „Myśliwskie pasje ziemian”. Prezentowane wykłady dotyczyć będą roli społecznej i kulturowej jaką odgrywały tradycje łowieckich w dawnym dworze. Ponadto zostaną poruszone tematy także tematy organizacji i prowadzenia polowań – jak wyglądały, kiedy i gdzie były organizowane, kto w nich brał udział oraz przy pomocy czego były prowadzone.

Podczas wrześniowych spotkań swoje referaty wygłoszą m.in. prof. dr hab. Jarosław Kita, prof. dr hab. Tadeusz Epsztein czy prof. dr hab. Kazimierz Karolczak. Po raz kolejny będzie nam miło gościć przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, m.in. prezesa Zarządu Głównego PTZ – Marcina Schirmera.
! WAŻNE INFORMACJE !

  • Udział w konferencji jest bezpłatny.
  • Podstawą do wzięcia udziału w wydarzeniu jest przesłanie karty zgłoszeniowej do dnia 10 września 2023 r.
  • Dla uczestników konferencji przewidziany jest poczęstunek.
  • Słuchacze samodzielnie rezerwują oraz opłacają swój nocleg.
  • Dla osób podróżujących pociągiem – istnieje możliwość bezpłatnego odbioru z dworca PKP Jarocin lub PKP Pleszew i transportu do Dobrzycy, po wcześniejszym zaznaczeniu potrzeby na karcie zgłoszeniowej.

Szczegółowy program konferencji dostępny będzie już w drugiej połowie lipca na stronie www.konferencja.dobrzyca-muzeum.pl.

 Zapraszamy bardzo serdecznie do wysyłania zgłoszeń drogą elektroniczną na adres: sekretariat@dobrzyca-muzeum.pl

lub pocztą tradycyjną: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy ul. Pleszewska 5A 63-330 Dobrzyca

 Karty zgłoszeniowe przyjmujemy do 10 września 2023 r.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER