Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-10-23

SALONIK LITERACKI U CZARNECKICH. W STARYM KINIE

Popularny cykl spotkań z ziemiańską kultura i literaturą w tym roku w nieco odmienionej odsłonie – zapraszamy na wyjątkowe seanse filmowe już tej jesieni do dobrzyckiego Muzeum.
W czasach, gdy w pałacu mieszkała rodzina Czarneckich kinematografia dopiero się rodziła, wątpliwe więc, że organizowano wieczory filmowe. Jednak już sto lat później o ziemiaństwie powstawały filmy pełnometrażowe, a dawna literatura służyła niejednokrotnie jako podstawa scenariusza. Zobaczcie sami, jaki film opowiada o ziemiaństwie!


WSTĘP BEZPŁATNY

SEANSE ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W ORANŻERII
MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DOBRZYCY

8.11/ piątek, godz. 17:30
ZIEMIA OBIECANA
reż. A. Wajda, film historyczno-obyczajowy, 1974
Film stworzony na podstawie powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, publikowanej w dzienniku „Kurier Codzienny”. Ukazuje przemysłową Łódź w latach 80. XIX w. Trzej przyjaciele: polski szlachcic – Karol Borowiecki, syn niemieckiego fabrykanta – Maks Baum oraz Żyd – Moryc Welt próbują odnieść sukces w świecie wielkich fabryk. Każdym z nich kierują inne pobudki.

 

23.11/ sobota 18:00
WILCZYCA
reż. M. Piestrak, horror, 1982
Adaptacja noweli Jerzego Gierałtowskiego pt. Wadera. Jest to posępna historia Maryny, która z powodu odtrącenia przez męża sprzedała duszę diabłu i zaczęła parać się czarną magią. Po śmierci wcieliła się w tytułową wilczycę by zemścić się na małżonku.

 


7.12/ sobota, 18:00
MARYNIA
reż. J. Rybkowski, romans, 1983
To wzruszająca historia burzliwej miłości Maryni, córki zubożałego ziemianina i młodego dziedzica fortuny Stacha Połanieckiego. Film powstał z fragmentów serialu Rodzina Połanieckich, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER