Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-03-31

NOWA WYSTAWA CZASOWA O ZIEMIAŃSKICH PODRÓŻACH

 

Wędrówka jest stałym elementem historii ludzkości. Człowiek od zarania dziejów przenosił się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu nowych doświadczeń. Wybierano rozmaite formy i kierunki podróży – od sąsiedniego miasta, lub za granicę, czasowo bądź na stałe, do pracy lub na studia, w celu odwiedzenia rodziny, lub przyjaciół, albo po prostu dla rekreacji. Nie ulega więc wątpliwości, że podróże są nieodłączną częścią naszej historii. Wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ma za zadanie pokazać, dlaczego, w jaki sposób i przede wszystkim gdzie podróżowali przedstawiciele rodów ziemiańskich. Za sprawą różnorodnej, nowoczesnej ekspozycji umieszczonej w pałacowych wnętrzach, odwiedzający przeniosą się w czasy XIX i XX wieku, gdzie będą mogli nie tylko poznać miejsca, które odwiedzali ziemianie, ale również wspólnie z nimi przygotować się do podróży.
Za sprawą różnorodnej, nowoczesnej ekspozycji umieszczonej w pałacowych wnętrzach, odwiedzający przeniosą się w czasy XIX i XX wieku, gdzie będą mogli nie tylko poznać miejsca, które odwiedzali ziemianie, ale również wspólnie z nimi przygotować się do podróży. Wytyczona trasa wystawy poprowadzi chronologicznie odbiorcę przez różne etapy odbywania dalekich wypraw – od zapakowania bagażu, wyboru środka transportu i dopełnienia formalności, po przez sam etap podróży i odnalezienie się w nowej kulturowo i etnicznie rzeczywistości. Głównymi elementami wystawy będą monitory dotykowe, wielkoformatowe zdjęcia oraz oczywiście niepowtarzalne eksponaty, a wśród nich: stare bilety, listy przewozowe, dawne paszporty, toaletowe zestawy podróżne, przepastne kufry, pudła na kapelusze i cylindry, latarnie powozowe i oczywiście rożnego rodzaju mapy. Dzięki przeprowadzonym licznym kwerendom, kuratorom wystawy udało się pozyskać eksponaty z Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku oraz z wielu innych instytucji.

Do wystawy została przygotowana specjalna oferta edukacyjna kierowana do przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas muzealnych lekcji, dla których tłem będzie ekspozycja, młodzi miłośnicy historii i podróży dowiedzą się dlaczego od zarania dziejów ludzie wędrują i czy kiedyś było to tak proste, jak w dzisiejszych czasach. Ponadto będziemy rozmawiać o krajach do których podróżowali ziemianie, starając się pokazać, jak ogromny wpływ na współczesną kulturę miały dalekie wyprawy.
Wystawę kierujemy przede wszystkim do wszystkich ludzi podróżujących (dla przyjemności, lub z konieczności), ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dziećmi. Wierzymy, że wystawa nie tylko zasypie odwiedzających ciekawostkami dotyczącymi dawnych wojaży, ale również skłoni naszych odbiorców do rozpoczęcia dyskusji na temat znaczenia podróży w dawnym i współczesnym świecie.


EKSPOZYCJĘ BĘDZIE MOŻNA OGLĄDAĆ OD 14.04 DO 30.09 2019

Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy już 14 kwietnia (w niedzielę) o godz. 14:30 w dobrzyckim pałacu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

 FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER