Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-03-06

GENERAŁ KAZIMIERZ TURNO I DOBRZYCA JEGO CZASÓW

"Generał Kazimierz Turno (1778-1817)" do druga publikacja Kazimierza Balcera, historyka, od lat badającego dzieje dobrzyckiego zespołu pałacowo-parkowego. Tym razem we współpracy z dr Stanisławem Borowiakiem, specjalizującym się w historii XIX wieku.
Spośród osób związanych z Dobrzycą do najciekawszych zalicza się niewątpliwie postać przedwcześnie zmarłego siostrzeńca Augustyna Gorzeńskiego i jego spadkobiercy – Kazimierza Turny (1778-1817), który swoją krótką, lecz błyskotliwą karierę wojskową ukoronował otrzymanym w wieku zaledwie 32 lat stopniem generalskim, a następnie stanowiskiem adiutanta u boku króla saskiego i księcia warszawskiego Fryderyka Augusta. Mimo ciekawego życiorysu, mogącego stanowić – jak zauważyli już badacze przedmiotu – interesujący przyczynek do badań nad losami polskiego ziemiaństwa i generalicji w epoce napoleońskiej oraz czasach bezpośrednio po niej następujących, postać generała wciąż należy do nieznanych i zapomnianych, rzadko pojawiających się na kartach nawet fachowej literatury przedmiotu. Niniejsza publikacja jest próbą wypełnienia tej luki.


Książę można nabyć w kasie muzeum lub w sklepie internetowym.


24 marca 2019 r. o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie z autorami publikacji, którzy przybliżą proces jej tworzenia.
Wywiad poprowadzi Irena Kuczyńska.
Serdecznie zapraszamy.
Przypominamy, że w sprzedaży są również poprzednie tomy w serii
STUDIA I MATERIAŁY MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DOBRZYCY


 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER