Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-12-27

WYSTAWA JEDNEGO OBRAZU W 200 ROCZNICĘ ŚMIERCI BACCIARELLEGO

Nadanie Konstytucji Księstwa Warszawskiego przez Napoleona, Unia Lubelska, Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym - tych obrazów pędzla Marcelego Bacciarellego nie trzeba nikomu przedstawiać. To właśnie te dzieła sprawiły, że włoski artysta wpisał się na karty historii polski na stałe. W 200 rocznicę śmierci nadwornego malarza ostatniego króla Polski, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pragnie oddać pokłon dla twórczości Bacciarellego organizując wyjątkowe wydarzenie - Wystawę Jednego Obrazu.

Już od 5 stycznia w dobrzyckim Pałacu będzie można podziwiać pochodzący ze zbiorów Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (w depozycie w Muzeum Narodowym w Poznaniu) Portret Urszuli z Zamoyskich Mniszchowej, córki wojewody lubelskiego Jana Jakuba Zamoyskiego i Ludwiki z Poniatowskich. Charakteryzujący się niezwykłą lekkością oraz subtelną skalą barwną obraz przedstawiający ulubienicę króla, jest jednym z najciekawszych portretów malarza. Jednak decyzję dotyczącą wyboru właśnie tego konkretnego obrazu determinowała nie tylko niezwykła uroda tego działa, ale również kwestie związane z historią dobrzyckiej rezydencji.


Augustyn Gorzeński, twórca zespołu pałacowo-parkowego w Dobrzycy, generał lejtnant Wojsk Koronnych, pozostawał w niezwykle dobrych relacjach z Stanisławem Augustem Poniatowskim oraz osobami przebywającymi na dworze. Wybór portretu Urszuli z Zamoyskich, kobiety należącej do jego najbliższego otoczenia króla i często pełniącej funkcję pani domu, miał także symbolizować zażyłość generała Gorzeńskiego z rodziną królewską.


Ekspozycja prezentowana będzie w dobrzyckim pałacu tylko przez dwa tygodnie! Zachęcamy serdecznie do odwiedzenia Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy!


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER