Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-10-14

WYSTAWA O WOLNOMULARSTWIE W DOBRZYCKIM PAŁACU

Już od najbliższego weekendu w dobrzyckim pałacu można zwiedzić niewielką, lecz ciekawą wystawę poświęcona dziejom ruchu wolnomularskiego, z którym związani byli właściciele Dobrzycy - gen. Augustyn Gorzeński (1743-1817) i jego następca gen. Kazimierz Turno (1778-1817). Można na niej obejrzeć m.in. związane z lożami wolnomularskimi różnych rytów elementy strojów, w tym słynne kołnierze i fartuszki masońskie kolejnych stopni wtajemniczenia, a także liczne odznaczenia,  naczynia i inne przedmioty lożowe wytworzone przez wolnomularzy najbardziej rozpowszechnionych rytów - Rytu Francuskiego Nowoczesnego i Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Całość uzupełnia związana z masonerią literatura - konstytucje, opisy rytuałów, historiografia oraz publikacje polemiczne. 
 
 



Niektóre z prezentowanych na wystawie eksponatów - powyżej od lewej kołnierz Najwyższego Rycerza Księcia Różokrzyżowca (18 stopień Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego), w środku fartuszek Mistrza Tajnego (4 stopień Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego), po prawej rytualny talerz holenderskiej loży "Friedrich Wilhelm na Wschodzie Den Helder". Poniżej widocznych jest kilka spośród znajdujących się na ekspozycji druków związanych z wolnomularstwem.






FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER