Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-12-01

WYSTAWA O WOLNOMULARSTWIE NADAL W DOBRZYCKIM PAŁACU!

W dwóch pomieszczeniach parteru dobrzyckiego pałacu zwiedzić można niewielką, lecz ciekawą wystawę poświęcona dziejom ruchu wolnomularskiego, w którym czynnie uczestniczyli również właściciele Dobrzycy - twórca jej świetności GEN. AUGUSTYN GORZEŃSKI (1743-1816) i jego następca GEN. KAZIMIERZ TURNO (1778-1817).

Wśrod eksponatów prezentowanych na wystawie są m.in. związane z lożami wolnomularskimi różnych obediencji najbardziej charakterystyczne elementy strojów, w tym słynne kołnierze i fartuszki masońskie kolejnych stopni wtajemniczenia, a także liczne odznaczenia,  naczynia i inne przedmioty lożowe wytworzone przez wolnomularzy najbardziej rozpowszechnionych rytów - RYTU FRANCUSKIEGO NOWOCZESNEGO  i RYTU SZKOCKIEGO DAWNEGO I UZNANEGO. Całość uzupełnia związana z masonerią literatura - konstytucje, opisy rytuałów, historiografia oraz publikacje polemiczne.





Fragmenty ekspozycji - po lewej dawne publikacje historyczne o wolnomularstwie, po prawej ryciny Jonhanna Martina Bernigerotha ukazujące rytuały inicjacyjne pierwszych trzech stopni wtajemniczenia.





Niektóre z prezentowanych na wystawie eksponatów - po lewej szklanice (czyli w masońskim żargonie "armaty", z których się "strzelało", czyli spełniało toasty), dwudziestowieczne dyplomy i zaproszenia lożowe z Europy Zachodniej oraz opisy rytualów i konstytucje wolnomularskie
.


Gorąco zapraszamy równiez na pełną urokliwego malarstwa pejzażowego i marynistycznego wystawę SOTER JAXA MAŁACHOWSKI 1867-1952 - prezentowane na niej obrazy, pochodzace z prywatnych zbiorów krakowskiego kolekcjonera Grzegorza Kudelskiego, będzie można podziwiać w naszym pałacu do końca lutego br.


Stanisław Borowiak

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER