2016-12-19

PROMOCJA NOWEJ KSIĄZKI O DOBRZYCKIM PARKU

W niedzielę 18 grudnia o godz. 14.00 w Oranżerii dobrzyckiego parku rozpoczęła się promocja książki ''OGRÓD ANGIELSKI GUSTOWNY I W ROŚLINY BOGATY... ZARYS DZIEJÓW ZALOŻENIA PARKOWEGO W DOBRZYCY" autorstwa długoletniego badacza dziejów dobrzyckiej rezydencji p. Kazimierza Balcera.

Jest ona owocem wielu lat  badań i kwerend archiwalnych, w efekcie których udało się wyjasnic najważniejsze "białe plamy" w dziejach dobrzyckiego założenia parkowego. Autor odwołał się do licznych niewykorzystywanych dotąd przez badaczy źródeł, w tym m.in. pierwszej znanej relacji o dobrzyckim parku, autorstwa podróżującego tutaj w 1823 r. guwernera Rajmunda Skórzewskiego, ks. Claude-Antoine Pocharda, nowych fragmentów pamietnika Adama Turno, wiele mówiących o dobrzyckich ogrodnikach zapisów w księgach metrykalnych oraz licznych relacji dotyczących okresu międzywojennego.

Licznie przybyli goście (przeszło 120 osób!) wysłuchali wystapień Dyrektora Muzeum, p. Wiesława Kaczmarka, przemawiającego z ramienia Towarzystwa Miłosników Ziemi Dobrzyckiej p. Mirosława Kownackiego oraz samego Autora, który krótko przedstawil historie swoich badań nad dziejami dobrzyckiego parku i podziękował wszystkim, ktorzy przyczynili sie do powstania monografii.

Książki gratulowali Autorowi, podkreślając przy tym znaczenie prowadzonych przezeń już od wielu lat badan nad historia Dobrzycy, Burmistrz Gminy Dobrzyca, p. Jarosław Pietrzak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Dobrzyca p. Witalis Półrolniczak.

P. Kazimierz Balcer usłyszał rownież serdeczne gratulacje od kolegów i koleżanek z Muzeum, od których otrzymał w prezencie tort w kształcie książki.

W przerwie wystąpień zaproszeni goście wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu utalentowanych muzycznie dzieci -  Julii Owczarz, Anny Marszałek i Tomasza Pankowiaka, ktore przygotował ich nauczyciel p. Sławomir Pankowiak.

Nową książkę o dobrzyckim parku można nabyć w kasie Muzeum w pałacu - do 24 grudnia nadal w promocyjnej cenie 25 zł.

Zapraszamy do zakupu i lektury!