Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-04-26 - 2022-10-02

"DZIEŃ ROZPOCZYNANO KAWĄ ZE ŚMIETANKĄ"

 

Nowa wystawa czasowa poświęcona będzie tradycjom związanym ze spożywaniem posiłków w dworach i pałacach. Wszak, wspólne zasiadanie do stołu, było niejednokrotnie uznawane za jedną z najważniejszych czynności dnia codziennego. Zwiedzając ekspozycję dowiecie się jak dawniej nakrywano do stołu, jak wyglądała odświętna zastawa, czym zajadano się w pałacach i dworach, oraz jak ważną rolę pełniła etykieta.

Słowo od kuratora:

Na wystawie będzie można zobaczyć różne oblicza ziemiańskiego stołu, zależne nie tylko od zamożności poszczególnych ziemian, ale i dokonujących się stopniowo zmian w gustach i obyczajowości. Wśród eksponatów obok porcelany i fajansów z wytwórni krajowych (Korzec, Baranówka, Ćmielów) i zagranicznych (Miśnia, Sevres, Wiedeń, Berlin), sreber i platerów oraz naczyń szklanych i kryształowych eksponowane będą również fragmenty dawnych jadłospisów, przepisów, notatek dotyczących zapasów i spiżarni oraz książek kucharskich i poradników gospodarczych.

S. Borowiak

ZAPRASZAMY JUŻ W NIEDZIELĘ 24 KWIETNIA
O GODZINIE 15:00

DO DOBRZYCKIEGO PAŁACU

Podczas wernisażu będzie można posłuchać mini koncertu znanego poznańskiego harfisty - Michała Zatora.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

 FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER