Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-09-15 - 2019-10-30

KOLEJE WOLNOŚCI CZYLI JAK ŻELAZNE DROGI LOSY SPLATAŁY
W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników podróżowania pociągami (i nie tylko) na wyjątkową wystawę czasową pt. „Koleje wolności, czyli jak żelazne drogi losy splatały”. Na wystawie będzie można oglądać makiety, modele, a także fotograficzne i graficzne wizerunki kolei sprzed lat. Specjalnie przygotowane plansze z bogatym opisem historycznym poprowadzą odbiorcę przez historię transportów kolejowych oraz ich znaczenia dla rozwoju polskiej kultury. Współczesnym komentarzem do wystawy będą zdjęcia wykonane przez kaliską grupę fotograficzną - stowarzyszenie „Poza kadrem”, przedstawiające dzisiejsze wizerunki starych dworców, pociągów, a także osób podróżujących.

Historia kolei w Polsce sięga XIX wieku. Mimo, że do 1918 roku pozostawały pod zarządem zaborców, pełniły one niezwykle ważną rolę dla rozwoju gospodarki, techniki i kultury. Jednak pociągi pędzące przez ziemie polskie nie były „tylko” symbolem postępu technicznego, ale także sposobem na potrzymanie więzi rodzinnych i towarzyskich, co zdecydowanie budowało morale w dobie zniewolenia.

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER
NEWSLETTER