Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-11-08 - 2019-02-16

ZIEMIAŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI. POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY

    Wystawa „Ziemiańskie drogi do niepodległości” jest ułożoną narracyjnie trzyczęściową opowieścią, na którą składają się odpowiednio dobrane eksponaty, słup ogłoszeniowy z kopiami odezw władz powstańczych do narodu, ikonografia wraz z podpisami, kalendarium ważniejszych wydarzeń, mapy i plansze tematyczne oraz biogramy ziemian. Rozpoczyna się w czasach zaborów, opowieścią o uwarunkowaniach politycznych, narodowych i społecznych, które stanowiły genezę Powstania Wielkopolskiego. Ukazane zostały te organizacje i stowarzyszenia ekonomiczne, polityczne i paramilitarne, w których ziemianie odgrywali znaczącą rolę. Wyeksponowany został motyw walk powstańczych w Poznaniu, jako stolicy Wielkiego Księstwa Poznańskiego, która dała hasło do zrywu powstańczego w całej Wielkopolsce.

sala na 1
sala nr 1

Sześć plansz prezentuje przebieg powstania na terenie powiatów południowo-wschodniej Wielkopolski, gdzie leży Dobrzyca, objętych zasięgiem frontu południowego powstania. Następnie, w kolejnej sali zostają zaprezentowane plansze z postaciami wybitnych ziemian z terenu południowo-wschodniej Wielkopolski, zasłużonych dla Powstania Wielkopolskiego, kopie mundurów powstańczych, sztandary oraz ikonografia z przebiegu walk i działań powstańczych związanych z wyzwalaniem południowo-wschodniej Wielkopolski spod panowania pruskiego.

sala nr 2
W ostatniej sali zostają wyeksponowane kolejne sylwetki wybitnych ziemian – dowódców i organizatorów oddziałów powstańczych na terytorium południowo-wschodniej Wielkopolski oraz powojennych starostów odrodzonego państwa polskiego. Opowieść o losach okolicznych ziemian-powstańców wielkopolskich zostaje doprowadzona do ich sytuacji w II Rzeczypospolitej oraz tragicznych losów po agresji III Rzeszy w 1939 roku, kiedy to wielu z nich zostało aresztowanych i osadzonych w niemieckich obozach koncentracyjnych lub zginęło w łagrach sowieckich na Wschodzie. 


sala nr 3
     
sala nr 3


Eksponaty na wystawę wypożyczone zostały z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach, Archiwum Państwowego w Poznaniu i Kaliszu, Muzeum Ziemi Kępińskiej w Kępnie oraz od prywatnych kolekcjonerów.

EKSPOZYCJA CZASOWA

  


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER
NEWSLETTER