Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-04-22 - 2018-09-30

TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA ZIEMIAN. MALARSTWO I GRAFIKA

Wystawa czasowa, trwająca od 22 kwietnia do 30 września, stanowi próbę zwrócenia uwagi na amatorską działalność artystyczną przedstawicieli warstwy ziemiańskiej. Nauka rysunku, wraz z konwersacją czy muzyką, stanowiła w XIX wieku jeden z klasycznych elementów wykształcenia młodych pokoleń zamożnie urodzonych. Nic więc dziwnego, że chwile spędzane z pędzlem czy ołówkiem były jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Uprawiana przez ziemian twórczość z zakresu malarstwa i grafiki cechowała się ogromnym zróżnicowaniem technicznym i formalnym, które choć w części stara się ukazać ekspozycja zgromadzona w salach dobrzyckiego pałacu - ujrzymy na niej bowiem zarówno kreślone pospiesznie skromne rysunki i szkice na marginesach listów, jak i obrazy olejne, malowane z zachowaniem wszelkich reguł sztuki.

W trzech salach pałacu prezentowane są dzieła znanych reprezentantów warstwy ziemiańskiej, takich jak Seweryn Mielżyński czy Atanazy Raczyński, ale również obrazy Piotra Michałowskiego, Dory Mukułowskiej oraz liczne akwarele i szkice autorstwa członków rodzin Czarneckich, Mycielskich, Sułkowskich, Turnów czy Wodzickich.

Z okazji wystawy wydany został obszerny katalog wszystkich dzieł prezentowanych na ekspozycji.
Publikację można nabyć bezpośrednio w Muzeum Ziemiaństwa lub poprzez sklep internetowy.


Zapraszamy do zwiedzania!

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER