Ależ to była wspaniała noc! Tegoroczne święto wszystkich instytucji muzealnych w Europie, jak co roku przyciągnęło do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy mnóstwo odwiedzających. Zaczęliśmy punktualnie o godzinie 17:00 a ostatni zwiedzający wychodzili z pałacu po północy.
Program rozpoczęliśmy, już tradycyjnie, od oprowadzania kuratorskiego po nowej wystawie czasowej "Dziecko w rodzinie ziemiańskiej". Punktualnie o godz. 17:00 kuratorzy ekspozycji zabrali tłumnie zgormadzoną publiczność w świat dzieciństwa spędzanego w dawnych dworach i pałacach. Na tak wyjątkowym oprowadzaniu nie mogło zabraknąć specjalnych atrakcji. Kuratorzy nie tylko szczegółowo demonstrowali sposoby użycia poszczególnych eksponatów, ale także zdradzali tajemnice powstawania tego wyjątkowego projektu. Odbiorcy mogli więc przekonać się, jak działało zabytkowe krzesełko do karmienia, dowiedzieli się do czego służyły poszczególne elementy wyposażenia pokoików i przede wszystkim poznali historię najmłodszych mieszkańców dobrzyckiego pałacu. Pierwsze zwiedzanie dedykowane było dzieciom i ich opiekunom. Na kolejne, o godz. 21:00 kuratorzy zaprosili już osoby dorosłe.
Jednym z najważniejszych punktów programu było spotkanie z aktorami Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu - Aleksandrą Lechocińską i Karolem Biskupem. Podczas Nocy Muzeów artyści wcielili się w dawnych Bajarzy, którzy zabrali naszych odwiedzających w świat najpiękniejszych wierzy i bajek. Ponownie o godz. 18:00 przedstawienie dedykowane było dzieciom, a o godz. 22:00 aktorzy sięgnęli po klasyki literatury dedykowane dorosłej części publiczności. Trzeba jednak przyznać, że zarówno dzieciaki, jak i dorośli bawili się wspaniale.
Kto często odwiedza naszą instytucję, ten wie, że nie ma Nocy Muzeów bez koncertu! W tym roku zaprosiliśmy do współpracy zespół artystyczny Piano Song pod kierownictwem pani Anny Kowalkiewicz-Olgini. Przed pełną salą balową, wystąpiły dwie wyjątkowe wokalistki - Justyna Garczarek i Ewelina Łuszczek . Artystki porwały publiczność, zabierając wszystkich w muzyczną podróż do świata najpiękniejszych melodii z bajek. Przeboje głośno śpiewały nie tylko dzieci, ale i dorośli.
W naszym parku również nie zbrakło atrakcji. W Panteonie na zwiedzających czekała wyjątkowa, nowa wystawa planszowa opowiadająca o losach dobrzyckiej rezydencji w 1939 roku.
Warto również wspomnieć, że przez cały wieczór naszym pracownikom towarzyszyli studenci Ochrony Dóbr Kultury z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Nasi wolontariusze przygotowali specjalne stanowisko animacyjne, na którym dla odwiedzających zorganizowane były gry, łamigłówki, a dla najmłodszych - kolorowanki.
Jeszcze raz dziękujemy Państwu za wspólnie spędzony czas! Z taką publicznością, nawet "nocne zmiany" mogą być bardzo przyjemne. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach