W dniach 5, 6 i 7 września w dobrzyckiej oranżerii odbyła się już IX Dobrzycka Konferencja Naukowa. Od wielu lat wrześniowe spotkania w Dobrzycy cieszą się uznaniem zarówno w środowiskach akademickich jak i wśród instytucji muzealnych w całej Polsce, a wydawane corocznie publikacje pokonferencyjne zyskują znakomite recenzje. Tegoroczne obrady również spotkały się z pozytywnym odbiorem i bez wątpienia wpłynęły na poszerzenie dyskusji dotyczącej historii i tradycji dworów ziemiańskich.
Pierwszy dzień organizowanego wydarzenia poświęcony był problemowi siedzib ziemiańskich pozostających w rękach prywatnych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów, które pełnią funkcję społeczno-kulturalna dla lokalnej społeczności, próbując kontynuować pod tym względem dawne tradycje. Swoimi doświadczeniami w prowadzeniu dworów i pałaców w współczesnym świecie podzielili się m.in. pan Andrzej Novak Zempleński (Honorowy Prezes stowarzyszenia Domus Polonorum, właściciel dworu w Tułowicach), pan Michał Korsak (Członek i Przewodniczący Deputacji Heraldycznej Stowarzyszenia Potomków Posłów Sejmu Wielkiego ) oraz Mikołaj Pietraszak-Dmowski ( Zarządca Majątku Rogalin). Niezwykle cennym momentem w prowadzonych debatach była dyskusja prowadzona zarówno przez właścicieli dworów jak i pracowników muzeów rezydencjonalnych.
Kolejne dwa dni konferencji poświęcone były kwestii dylematów lojalności ziemiaństwa polskiego w okresie zaborów. Pierwszego dnia problem omawiano w dwóch blokach dyskusyjnych poświęconych rozbiorom, wojnom napoleońskim, służbie wojskowej w armiach zaborczych oraz stosunkom panującym w Królestwie Polskim i w zachodnich guberniach cesarstwa rosyjskiego. Ostatni dzień poświęcony był problemom polityki ugodowej ziemian w Galicji i w zaborze pruskim. Swoje referaty wygłosili m.in. prof. dr hab. Dariusz Nawrot (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Maria Czeppe (Instytut Historii PAN), prof. dr hab. Wiesław Caban (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), czy prof. dr hab. Krzysztof Ślusarek (Uniwersytet Jagieloński). Wysoki poziom referatów przygotowany przez uznanych znawców tematu sprawił, że prezentowane tematy pobudziły dyskusję i ukazały w wielu kwestiach nowe, ciekawe spojrzenie na omawianą problematykę.
Przy okazji Konferencji przedstawiciele współpracujących z muzeum środowisk, organizacji i stowarzyszeń oraz pracownicy wyrazili odchodzącemu na emeryturę dyrektorowi Wiesławowi Kaczmarkowi słowa podziękowania za wieloletnią współpracę.