Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-07-21

RATUJEMY PAKLONA17 lipca 2022 roku przez dobrzycki park przeszła nawałnica, która niestety poważnie uszkodziła jedno z najważniejszych drzew w zespole pałacowo-parkowym - klon polny znajdujący się na przeciwko oficyny. Słynny paklon, posadzony został najprawdopodobniej w 1680 roku i jest on najstarszym dobrzyckim drzewem, ale również najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Polsce. Drzewo pamiętało zatem czasy rodziny Dobrzyckich, którzy zamieszkiwali ten obszar, długo jeszcze przed generałem Augustynem Gorzeńskim. Opieka nad tak ważnym pomnikiem historii wymagała więc dużo pracy ze strony ogrodników pracujących w parku, szczególnie, że przez lata niejednokrotnie drzewo narażane było na różnego rodzaju zniszczenia. Klon polny przetrwał m.in poważne uszkodzenia korony w latach sześćdziesiątych XX w. oraz uszkodzenie pnia głównego w roku 2015. Dokonano wtedy odpowiednich zabiegów redukcyjnych, co pozwoliło na utrzymanie drzewa w dobrym stanie.

Po sobotniej nawałnicy drzewo zostało odpowiednio zabezpieczone, a obecnie poddawane jest zabiegom pielęgnacyjnym, dzięki czemu ma dużą szansę na to, żeby odbudować koronę.

Co prawda nasz paklon już nigdy nie będzie wyglądał  tak jak z zdjęć na pamiątkowych pocztówkach, ale mamy nadzieje, że jeszcze przez długie lata będzie dumnie prezentował się w dobrzyckim parku.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER