2022-04-27

WERNISAŻ NOWEJ WYSTAWY JUŻ ZA NAMI

24 kwietnia odbył się uroczysty wernisaż nowej wystawy czasowej o dawnym ziemiańskim stole pt. "Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką... o kulturze stołu w ziemiańskich dworach i pałacach". Na wydarzenie przybyła licznie zgromadzona publiczność z całej Wielkopolski. Wśród odwiedzających, gościliśmy m.in. przedstawicieli Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Siostry Służebniczki Wielkopolskie.

Wszystkich gości przywitał dyrektor instytucji - Wiesław Kaczmarek. Po krótkim wprowadzeniu, dyrektor oddał głos kuratorowi wystawy - dr Stanisławowi Borowiakowi. Historyk szczegółowo opowiedział o głównych założeniach ekspozycji, a także zdradził kilka ciekawostek z  prowadzonych kwerend.

Po wystąpieniu kuratora, przyszedł czas na część artystyczną. W tym roku na wernisaż zaproszony został Michał Zator - znany poznański harfista, który w swoim krótkim recitalu zaprezentował  własne interpretacje muzyczne twórczości Chopina, czy Moniuszki, nawiązując jednocześnie do muzyki słuchanej kiedyś w dawnym dworze.

Na zakończenie części oficjalnej, wraz z twórcami wystawy, publiczność mogła się dokładnie przyjrzeć nowej ekspozycji. Prezentowane eksponaty cieszyły się dużym uznaniem zwiedzających, a przygotowane na ścianach opisy i reprodukcje starych zdjęć zachęcały do szerszego zapoznania się z tematem tradycji dawnego stołu ziemiańskiego.

Wystawę w dobrzyckim pałacu oglądać można do 2 października.

Serdecznie zapraszamy!