Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-06-30

PIKNIK NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ - FOTORELACJA

W sobotę 25 czerwca odbył się w naszym Muzeum Piknik Nocy Świętojańskiej - będący ukłonem wobec nieco odległejszej niż ziemiańśkiej, tradycji.

Noc Świętojańska, Noc Kupały, Kupalnocka, Świętojanki - jakkolwiek by nie nazwać tego słowiańskiego święta, każdy kojarzy, że w czasie najkrótszej nocy w roku jest to okazja do zabawy. Świętowanie nocy świętojańskiej w wersji ludowej było popularne wśród chłopów. Na dworach i w pałacach natomiast podejmowano, za Kościołem Katolickim, próby połączenia tego obrzędu z obchodami wigilii świętego Jana. Dawniej noc ta miała zapewnić zdrowie i urodzaj podczas nadchodzących zbiorów. Dzisiaj jest to oznaka nadchodzącego lata i wakacyjnej beztroski.

W takim klimacie rozpoczęliśmy symboliczne lato w naszym Muzeum. Poza tradycyjnym przygotowywaniem, przygotowaliśmy koncerty oraz atrakcje dla najmłodszych.
Pikniknik otworzył występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy oraz z Gimnazjum w Dobrzycy. Następnie odbył się koncert zespołu Summer - młodzi, ale bardzo zdolni mieszkańcy Dobrzycy. Po nich zaprezentował się zespół No Problem - duet pochodzący z Kalisza. Finałem był występ Teatru Ognia nad stawem, do którego dzieci wpuszczały przygotowane wcześniej wianki.

Zapraszamy do fotogalerii

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER