2019-12-17

15 GRUDNIA 2019 - WERNISAŻ WYSTAWY - SZTUKA WĘDRUJĄCA

15 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy czasowej „Sztuka wędrująca” w dobrzyckim pałacu.

Wystawa, prezentowana w dobrzyckim muzeum ukazuje szeroki przekrój malarstwa - począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej. Na ekspozycji znajdują się prace m.in. Martena van Valckenborcha, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki, a także bogate zbiory rzemiosła artystycznego - ceramika z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Na wernisażu historię prezentowanych zbiorów przybliżył publiczności Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński. Opowieść o niezwykle cennej kolekcji i o jej darczyńcach zakończono przy dźwiękach muzyki smyczkowej przedstawiciela Filharmonii Kaliskiej. Po zaproszeniu na nową ekspozycję przez dyrektora Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesława Kaczmarka, zgromadzeni mogli uczestniczyć w kuratorskim zwiedzaniu. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu kuratorów dra Krzysztofa Przylickiego z Muzeum KUL oraz Szymona Balcera z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, słuchacze dowiedzieli się nie tylko o tym jak cenne zbiory znajdują się na prezentowanej wystawie lecz również jak krok po kroku powstawała ekspozycja, odsłaniając kulisy pracy muzealników.

Zapraszamy do zwiedzania!

fot. Agnieszka Piasecka