Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-09-15

O KOLEJOWYCH SPLOTACH I NIE TYLKO - EDD 2019

Od kilki lat Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy z wielką przyjemnością angażuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku Narodowy Instytut Dziedzictwa, organizator ogólnopolskich wydarzeń, jako motyw przewodni tegorocznych obchodów podał hasło  "Splot Polski". Chcąc przygotować wyjątkowe wydarzenie na ten specjalny czas, oddające ducha tegorocznych EDD, ale jednocześnie wpisując się tematem w prezentowaną w Pałacu ekspozycję czasową o podróżach w XIX i XX wieku, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowało wystawę pt. "Koleje Wolności, czyli jak żelazne drogi losy splatały".

Jednak w tworzeniu ekspozycji udział brali nie tylko pracownicy Muzeum, ale również Klub Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim a także stowarzyszenie Poza Kadrem z Kalisza. Dzięki pomocy ostrowskiego klubu na wystawie mogą podziwiać Państwo stare modele pociągów i kolei w rozmiarze H0, symbolizujące te, które kiedyś przemierzały polskie drogi. Zdjęcia wykonane przez kaliskich fotografów były współczesnym komentarzem do wystawy, pokazującym, jak bardzo po dzień dzisiejszy przemieszczanie się koleją jest popularne.

Na wernisażu publiczność mogła podziwiać również ponad 2 metrową makietę kolejową, przygotowaną specjalnie z okazji EDD 2019. Ponadto historię pociągów, z nieco bardziej naukowego punktu widzenia, przedstawił prof. dr hab. Roman Dziergwa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.Mimo że EDD już za nami, wystawę przygotowaną na to wyjątkowe wydarzenie mogą Państwo oglądać do końca października w dobrzyckim Panteonie.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER