Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-07-30

OTWARCIE WYSTAWY ARCHEOLOGICZNEJ

W ubiegłą sobotę odbyło się otwarcie wystawy "Wielkie Królestwa Chrześcijańskie w Nubii. Tajemnice dawnej Afryki" organizowanej we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

W trakcie wieloletnich badań, prowadzonych od lat 60tych ubiegłego wieku przez polskich archeologów, na terenach północno-wschodniej Afryki, odkryte zostały kościoły i klasztory, domy mieszkalne i groby chrześcijańskiej ludności Nubii datowane od VI do XIV. Odnaleziono wiele ozdób, bogato zdobionych wyrobów ceramicznych, malowideł ściennych czy detali architektonicznych. Nam – dzisiejszym odbiorcom – daje to niesamowity wgląd w ten nieco zapomniany i tajemniczy świat dawnej Afryki. Większość przywiezionych z tych wykopalisk zabytków znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Część z nich jednak trafiło do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, którego pracownicy wielokrotnie włączali się w te ekspedycje archeologiczne.


Pomysłodawcą i kuratorem wystawy z ramienia Muzeum Archeologicznego w Poznaniu jest dr Dobiesława Bagińska, która zajmuje się m.in. badaniami nad kontaktami handlowymi Nubii z basenem Morza Śródziemnego na podstawie analizy ceramiki importowanej i lokalnej odkrytej w Dolinie Nilu Środkowego. Uczestniczyła w kilku wyprawach do Nubii i Starej Dongoli. Podczas wernisażu szeroko i wyczerpująco przedstawiła powody, dla których badania na trenie Sudanu są ważne i należy je kontynuować, ponieważ wiele tajemnic tego miejsca wciąż pozostają nieznane. Przybliżyła również sposoby eksploracji stanowisk archeologicznych a także metody konserwacji wydobytych skarbów. Najważniejszą częścią wernisażu było oprowadzanie kuratorskie, podczas którego dr Bagińska dokładnie opisywała wszystkie znajdujące się na wystawie eksponaty. Ekspozycję uzupełniają także dzieła z prywatnych zbiorów dr Bagińskiej.


Wystawę "Wielkie Królestwa Chrześcijańskie w Nubii. Tajemnice dawnej Afryki" można oglądać do końca września w Sali Egipskiej na piętrze dobrzyckiego pałacu.
 

 

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER