Jak zadbać o historyczny park?
Jak zachować atrakcyjność dawnych ogrodów przy pałacowych?
Jak wymienić doświadczenia wśród osób opiekujących się parkami?
Na te wszystkie pytania można było znaleźć odpowiedź na seminarium organizowanym ramach Forum Konserwacji Muzealnej.
27-28 czerwca 2019 r. w Dobrzycy odbyło się seminarium skierowane do osób zajmujących się w praktyce opieką nad historycznymi ogrodami/parkami. Organizatorami było Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Celem wiodącym seminarium było podniesienie świadomości o wymogach jakie należy przestrzegać, aby w pielęgnacji parku dbać o historyczne walory i nie nadużywać do nasadzeń współczesnych odmian. A możliwość dyskusji z ekspertami – z pewnością pomogła w bieżącym zarządzaniu pielęgnacją zabytkowych ogrodów.
Dwudniowe seminarium rozpoczęło się wystąpieniami prelegentów wśród których znaleźli się:
Drugiego dnia odbył się wyjazd studyjny podczas którego można było zobaczyć zabytkowe założenia parkowe i ogrody oraz spotkać się z miejscowymi opiekunami. Celem wyjazdu był Rogalin, gdzie znajduje się rozległy park przy Muzeum Pałac w Rogalinie, Kórnik, gdzie uczestnicy odwiedzili arboretum Instytutu Dendrologii PAN przy Zamku oraz Gołuchów, gdzie znajduje się założenie parkowe pod opieką Ośrodka Kultury Leśnej.