Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-12-17

O ZIEMIAŃSTWIE W LITERATURZE, PIOSENCE I... NA SCENIE


To już druga edycja corocznego cyklu spektakli teatralnych „Salonik Literacki u Czarneckich”. Tym razem przedstawienia przygotowywane były przez „Teatr pod Platanem” – czyli grupę młodych uczniów oraz absolwentów pleszewskich szkół średnich. Milena Sójka, Zuzanna Janiszewska, Dominik Dolata, Michał Wieczorek i Julia Piotrowska ponownie wzięli na warsztat utwory literackie dotyczące rodów ziemiańskich, ale nie tylko. Podczas spektakli można było również posłuchać przebojów muzycznych z okresu dwudziestolecia międzywojennego, najpiękniejszej polskiej poezji romantycznej czy nawet zabawnych, współczesnych skeczów. W wyborze tekstów literackich, zespołowi pomagali oczywiście pracownicy Muzeum w Dobrzycy, jednak należy zaznaczyć, że to młodzi aktorzy odpowiedzialnie byli za skonstruowanie scenariusza, czy interpretacje tekstów.Spektakle można było oglądać od połowy listopada, w co drugą niedzielę wieczorem. W tym czasie sala balowa dobrzyckiego pałacu zamieniała się w prawdziwy salonik kulturalny, przypominający rodzaj zebrania towarzyskiego odbywającego się w dawniej w ziemiańskich dworach. Pałacowe wnętrza nadawały całemu wydarzeniu niepowtarzalnego klimatu, a przygotowywane z starych, stylowych mebli scenografie pozwalały przenieść się widzom w niezwykły, magiczny świat opisany w znanych i lubianych dziełach literackich. Występy „Teatru pod Platanem” cieszyły się ogromną popularnością – za każdym razem miejsca na publiczności wypełnione były po brzegi, a sami aktorzy nie mogli zejść ze sceny bez bisu.

Mamy nadzieję, że za rok ponownie spotkamy się w dobrzyckim pałacu, by wspólnie zanurzyć się w świat literatury i sztuki oraz spędzić czas w miłej i rodzinnej atmosferze, tak jak kiedyś to miało miejsce podczas saloników literackich.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER