Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-10-17

INAUGURACJA DZIŁALNOŚCI MUZEUM W WINNEJ GÓRZE


10 października w Winnej Górze nastąpiła uroczysta inauguracja działalności Muzeum w Winnej Górze, które będzie stanowiło oddział Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy. Oddział Muzeum będzie prowadził swoją działalność w zakupionym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pałacu zbudowanym w 1910 roku przez Henryka Mańkowskiego na miejscu dawnego dworu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, w którym spędził on ostatnie lata swojego życia. 

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Winnej Górze, w którym znajduje się kaplica grobowa twórcy Legionów Polskich we Włoszech gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Zgromadzeni goście z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Panem Markiem Woźniakiem na czele złożyli tam kwiaty i oddali hołd polskiemu bohaterowi narodowemu.

Następnie goście przeszli do pałacu. W hallu głównym dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przywitał przybyłych gości i poprosił Marszałka Województwa Wielkopolskiego o zabranie głosu. W swoim wystąpieniu Marszałek Marek Woźniak przypomniał o związkach tego miejsca z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim oraz zakreślił ogólną wizję działania Muzeum w winnogórskim pałacu. Podkreślił, że ma to być muzeum nowoczesne, którego głównym bohaterem będzie twórca Legionów Polskich we Włoszech. Muzeum przypomni też dzieje Legionów. W następnej kolejności zamiarem władz województwa jest stworzenie w Winnej Górze panteonu wybitnych Wielkopolan.

 

O planowanych działaniach związanych z Muzeum w Winnej Górze opowiedział dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesław Kaczmarek. Dyrektor przedstawił plan związany z przygotowaniem w sezonie zimowym ekspozycji poświęconej Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, a w dalszej kolejności również Józefowi Wybickiemu.

Podczas uroczystości głos zabrał również pomysłodawca powstałej w 1987 roku w pałacu izby muzealnej poświęconej Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu pan Jerzy Sobczak, który przypomniał o początkach działalności muzealnej w tym miejscu. Ofiarował również dla nowego Muzeum szablę z inskrypcją „Si Deus Nobisqum Quis Contra Nos”, taką samą jak znajdująca się na frontonie pałacu.

O przedwojennych dziejach pałacu i życiu w tym miejscu opowiedział mieszkaniec tego obiektu hr. Krzysztof Mańkowski. W swojej opowieści przypomniał również rok 1939, gdy we wrześniu przed pałac przyjechały samochody z niemieckimi żołnierzami, a mieszkańcy pałacu dostali 20 minut na spakowanie się i opuszczenie tego budynku. Pan Krzysztof Mańkowski wyraził zadowolenie, że pałac będzie pełnił funkcje muzealne i że jego przodek, gen. Jan Henryk Dąbrowski, zostanie przypomniany kolejnym pokoleniom Polaków.

Podczas uroczystości przemówił również poprzedni właściciel pałacu, Pan Stanisław Hybner, który opowiedział o okolicznościach w jakich pałac znalazł się w jego rękach. Mówił o remontach które były w nim prowadzone oraz o okolicznościach podjęcia decyzji o jego sprzedaży. Wyraził swoje zadowolenie z faktu, że pałac ten będzie mógł służyć kolejnym pokoleniom Wielkopolan i będzie w nim ukazywana historia ważnych postaci związanych z tą częścią Polski.

Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni do odwiedzenia sal pałacowych, w których zostały przygotowane okolicznościowe wystawy planszowe na temat wodza Legionów, rodu Mańkowskich oraz Józefa Wybickiego.

 

  

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER