Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-03-01

OTWARCIE WYSTAWY O ROTMISTRZU PILECKIM

1 marca, w dniu, w którym przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie została otwarta wystawa planszowa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, przygotowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Wystawa pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – zwyczajny bohater” koncentruje się przede wszystkim na działalności konspiracyjnej prowadzonej przez niego w obozie w Oświęcimiu, do którego trafił jako ochotnik z misją zleconą przez konspiracyjną Tajną Armię Polską. Prócz tego, wystawa ukazuje również dzieciństwo i młodość rotmistrza, jego życie jako ziemianina i wojskowego oraz działalność w kolejnych organizacjach społecznych i gospodarczych w okresie II RP. Istotną częścią ekspozycji są także dramatyczne powojenne dzieje bohaterskiego rotmistrza – od powrotu do kraju z misją zlecona przez gen. Władysława Andersa aż po proces i śmierć z rąk komunistycznych oprawców w maju 1948 r.

Podczas otwarcia wystawy dyrektor ODN w Kaliszu Jan Bartczak zaprezentował życie i działalność Witolda Pileckiego do 1939 roku, a Szymon Balcer, kustosz w Muzeum Ziemiaństwa, jego dzieje wojenne i powojenne. Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesław Kaczmarek podsumował wystąpienia oraz zachęcił licznie zgromadzoną młodzież do zapoznania się z życiorysem tego narodowego bohatera.

7 marca miało miejsce otwarcie wystawy w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie.

Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – zwyczajny bohater” będzie prezentowana w szkołach średnich regionu kaliskiego do 17 czerwca.

Zdjęcia w zakładce fotogaleria:
Rotmistrz Pilecki - III i IV Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp. - przeglądaj
Rotmistrz Pilecki - I i II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp. - przeglądaj
Rotmistrz Pilecki - I, II i III Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie - przeglądaj
Otwarcie wystawy Rotmistrz Pilecki - przeglądaj

 

Otwarcie wystawy w Ostrzeszowie

 

4 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie - Skłodowskiej w Ostrzeszowie otwarto wystawę pt. "Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater". W otwarciu wystawy uczestniczył wicestarosta ostrzeszowski Adam Mickiewicz. To kolejna szkoła średnia w której gości wystawa przygotowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. W ostrzeszowskim Liceum z okazji otwarcia wystawy nauczyciele i uczniowie przygotowali specjalną akademię z oprawą muzyczną i prezentacją multimedialną. Uczeń II klasy I Liceum Ogólnokształcącego - Konrad Wieczorek zaprezentował referat pt. „Zarys dziejów polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej". Następnie Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa Wiesław Kaczmarek przedstawił zamysł organizatorów wystawy oraz omówił rolę ziemiaństwa w krzewieniu postaw patriotycznych. Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu - Jan Bartczak zaprezentował życiorys rotmistrza Pileckiego do 1939 roku a kustosz w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Szymon Balcer przedstawił życie i działalność rotmistrza w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Warto tutaj dodać, że miejsce w którym prezentowana jest wystawy ma silny związek z wydarzeniami II wojny światowej. W budynku obecnego liceum w okresie wojennym mieścił się obóz jeniecki w którym internowani byli, najpierw m. in. franciszkanie z Niepokalanowa, w tym ojciec Maksymilian Kolbe (który zginął w Oświęcimu) a także jeńcy wojenni, w tym m. in. ok. 1,5 tys. żołnierzy norweskich.

Zdjęcia w zakładce fotogaleria:

Rotmistrz Pilecki - I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie - Skłodowskiej w Ostrzeszowie - przeglądaj

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER