Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-06-21

NIE TAKI ZŁY TEN ZAJĄCZEK, CZYLI RELACJA Z SĄDU NAD POSTACIĄ

Generał Józef Zajączek jest niewątpliwie jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci historycznych XVIII i XIX wieku. W poniedziałek 19 czerwca 2017 roku uczniowie gimnazjum nr 1 w Pleszewie, Gimnazjum w Brzezinach i Gimnazjum w Dobrzycy przeprowadzili profesjonalną rozprawę sądową, podczas której oceniali działalność Generała.

 


Oskarżycielami byli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Pleszewie, którzy zarzucali Zajączkowi  tchórzostwo, brak umiejętności w zarządzaniu wojskiem i koniunkturalizm. Postać dowódcy bronili brzezińscy gimnazjaliści, udowadniając, że był on wplątany w gry polityczne, pozostając przy tym lojalnym dowódcą oraz odpowiedzialnym właścicielem ziemskim. Podczas rozprawy na sali, jako świadkowie pojawili się takie osobistości jak Tadeusz Kościuszko, czy sam Napoleon Bonaparte! Oskarżyciele oraz obrońcy zasypywali się nawzajem argumentami, broniąc swojego stanowiska. Ława przysięgłych i Wysoki Sąd (w te role wcielili się uczniowie gimnazjum w Dobrzycy) mieli więc nie lada wyzwanie. Ostateczny werdykt zapadł po wysłuchaniu zeznań świadków i zapoznaniu się z aktami rozprawy. Sąd wraz z ławą przysięgłych przyznali, że Generał Józef Zajączek jest winien stawianych mu zarzutów, ale należy mu się bezwzględny szacunek za jego działalność na rzecz rozwoju regionu południowej wielkopolski.


Podsumowując, nietypowa lekcja historii, jaką był Sąd nad Postacią okazała się być wspaniałą zabawą i możliwością realizacji pasji aktorskich oraz historycznych gimnazjalistów. Dziękujemy nauczycielom Gimnazjum nr 1 w Pleszewie, Gimnazjum w Brzezinach i oczywiście Gimnazjum w Dobrzycy, za trud oraz pasję włożoną w przygotowanie swoich podopiecznych, a także za wspaniałą współpracę. Uczniom gratulujemy i zapraszamy ponownie! Ciekawi Nas, jaką postać historyczną młodzież weźmie pod lupę w przyszłym roku?

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER