Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-05-29

JAZZ W DOBRZYCKIM PARKU

W tym roku XIII Dobrzyckie Spotkania z Klasyką świętowaliśmy w jazzowym stylu. Tłumnie zgromadzona publiczność z radością powitała na scenie uczniów Szkoły Muzycznej w Pleszewie oraz gwiazdę wieczoru – zespół Sul-Jazzband.

Przygotowania do tegorocznej odsłony popularnego cyklu koncertów, odbywały się już od rana. Scena ustawiona na schodach dobrzyckiego Pałacu miała nie tylko prezentować jedno z najpiękniejszych miejsc w zespole pałacowo-parkowym, ale również zwrócić uwagę publiczności na główne założenia tego wydarzenia. Podobnie jak dawniej rody ziemiańskie propagowały kulturę i sztukę wśród mieszkańców danego regionu, również zadaniem Muzeum Ziemiaństwa jest szerzenie tych wartości i tradycji.
Dla wszystkich odwiedzających przygotowane zostały nie tylko ławeczki, ale również wygodne leżaki, na których można było w pełni się zrelaksować, popijając chłodne drinki serwowane przez kawiarnie Cafe Loża.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Młodzi artyści zaprezentowali klasyczne utwory muzyki poważnej oraz kilka jazzowych improwizacji. Akompaniowała im pani dr Maria Rutkowska, doktorantka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Padarewskigo w Poznaniu. Za organizację koncertu odpowiedzialna była pani Maria Garstka, nauczycielka Szkoły Muzycznej w Pleszewie.

                                 

Po koncercie młodych artystów, na scenie pojawił się zespół Sul-Jazzband. Muzycy przywitali publiczność znanym i lubianym utworem z repertuaru Luisa Armstronga Hello Dolly! Skoczna i wesoła muzyka z początków lat 20 XX wieku, porwała dobrzycka publiczność i wkrótce wszyscy podrygiwali do rytmów jazzu nowoorleańskiego, bluesa, swingu i radosnego beboopa. Wśród utworów nie zabrakło także motywów z filmów o tematyce ziemiańskiej jak na przykład Walc Barbary z kultowego filmu Jerzego Antczaka Noce i dnie. Wszystkie melodie prezentowane były oczywiście w nowatorskiej jazzowej aranżacji. Po koncercie, publiczność nie pozwoliła zejść artystom ze sceny, prosząc o bis. Muzycy przyznając, że  zaskoczeni są aż tak pozytywnym odbiorem publiczności – chętnie zagrali jeszcze jeden utwór.

                            

Podsumowując – kolejne Dobrzyckie Spotkania z Klasyką zakończyły się sukcesem. Mamy nadzieję, że również za rok zobaczymy się w dobrzyckim parku w tak licznym gronie, przy dźwiękach dobrej muzyki.
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER