Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIx i XX wieku pod red. Stanislawa Borowiaka Zobacz większe

Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX wieku pod red. Stanislawa Borowiaka

Nowy produkt

Studia i Materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy t. VIII. Monografia wieloautorska będąca pokłosiem konferencji naukowej, która odbyła się w 2019 r. dotycząca problematyki ogromnie niegdyś zróżnicowanego i ciekawego świata dawnych wojaży podejmowanych przez mieszkańców dworów i pałaców w XIX i XX w.

45,00 zł brutto

Więcej informacji

Najnowsza publikacja naszego Muzeum to pokłosie odbytej w 2019 r. konferencji naukowej poświęconej problematyce ogromnie niegdyś zróżnicowanego i ciekawego świata dawnych wojaży podejmowanych przez mieszkańców dworów i pałaców w XIX i XX w. Znajdziemy tam zarówno teksty przekrojowe, ukazujące różne formy i ewolucję zjawiska ziemiańskiego podróżowania, jak i artykuły poświęcone szczególnie ciekawym przykładom wojaży podejmowanych przez postacie ze środowiska ziemiańskiego i jego pogranicza. Wszystkie wyszły spod pióra uznanych badaczy dziejów warstwy ziemiańskiej reprezentujących instytucje naukowe i muzealne z terenu całego kraju. Walory naukowe publikacji doceniła również jej recenzent prof. UWM dr hab. Maria Korybut-Marciniak.

SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
Adam Kucharki Podróże jako wyznacznik szlacheckiego statusu społecznego w I Rzeczypospolitej XVII-XVIII w.
Witold Molik
Podróże ziemian w XIX i na początku XX wieku
Jarosław Kita Podróże ziemian "do wód" w XIX wieku. Motywy wyjazdów
Adam Paczuski Podróże pozasłużbowe i wycieczki oficerów polskich okresu napoleońskiego