Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
Generał Kazimierz Turno (1778-1817) i dobrzyca jego czasów Zobacz większe

Kazimierz Balcer, Stanisław Borowiak, Generał Kazimierz Turno (1778-1817) i Dobrzyca jego czasów, Dobrzyca 2018

Nowy produkt

Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy tom 5.

Publikacja poświęcona Generałowi Kazimierzowi Turno, siostrzeńca Augustyna Gorzeńskiego i jego spadkobiercy, który swoją krótką, lecz błyskotliwą karierę wojskową ukoronował otrzymanym w wieku zaledwie 32 lat stopniem generalskim, a następnie stanowiskiem adiutanta u boku króla saskiego i księcia warszawskiego Fryderyka Augusta.

50,00 zł brutto

Więcej informacji

Druga publikacja Kazimierza Balcera, historyka, od lat badającego dzieje dobrzyckiego zespołu pałacowo-parkowego. Tym razem we współpracy z dr Stanisławem Borowiakiem, specjalizującym się w historii XIX wieku.

Spośród osób związanych z Dobrzycą do najciekawszych zalicza się niewątpliwie postać przedwcześnie zmarłego siostrzeńca Augustyna Gorzeńskiego i jego spadkobiercy – Kazimierz Turny (1778-1817), który swoją krótką, lecz błyskotliwą karierę wojskową ukoronował otrzymanym w wieku zaledwie 32 lat stopniem generalskim, a następnie stanowiskiem adiutanta u boku króla saskiego i księcia warszawskiego Fryderyka Augusta. Mimo ciekawego życiorysu, mogącego stanowić – jak zauważyli już badacze przedmiotu – interesujący przyczynek do badań nad losami polskiego ziemiaństwa i generalicji w epoce napoleońskiej oraz czasach bezpośrednio po niej następujących, postać generała wciąż należy do nieznanych i zapomnianych, rzadko pojawiających się na kartach nawet fachowej literatury przedmiotu. Niniejsza publikacja jest próbą wypełnienia tej luki.

SPIS TREŚCI

Dzieciństwo i młodość
   Rodzina
   Dzieciństwo i edukacja