Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
Folder "Między cyrklem i węgielnicą..."  Waldemar Łazuga, Stanisław Borowiak Zobacz większe

Folder "Między cyrklem i węgielnicą..." Waldemar Łazuga, Stanisław Borowiak

Nowy produkt

Przystępnie napisany folder, odpowiadający na najczęściej zadawane przez zwiedzających pytania dotyczące wolnomularskich aspektów historii dobrzyckiego założenia pałacowo-parkowego i jego właścicieli.

10,00 zł brutto

Więcej informacji

Folder otwiera tekst znakomitego badacza dziejów XIX wieku prof. Waldemara Łazugi, ukazujący jak przez lata zmieniało się postrzeganie masonerii i jak przedstawia się ono w różnych środowiskach w dzisiejszych czasach. Dwa kolejne teksty autorstwa S. Borowiaka, poświęcone wolnomularskim treściom obecnym w dobrzyckim założeniu parkowym oraz masońskim epizodom w życiu właścicieli Dobrzycy, starają się sprostować niektóre z obecnych w literaturze przedmiotu mitów i legend na ten temat.

SPIS TREŚCI

Waldemar Łazuga, Masoneria znana i nieznana

Dwie legendy

Kilka wersji genezy

Rzym i Kościół

Obrazy i obrazki

Polscy wolnomularze

Stanisław Borowiak, Masońska legenda dobrzyckiej rezydencji

Dobrzycki pałac: „zakątek” czy „węgielnica”?

Symbolika wolnomularska w Dobrzycy

Czy w Dobrzycy odbywały się zebrania loży masońskiej?

Jak powstała masońska legenda Dobrzycy?

Stanisław Borowiak, Wolnomularski epizod właścicieli Dobrzycy

Wśród wolnomularzy przełomu XVIII i XIX w.

Augustyn Gorzeński: Kawaler Różanego Krzyża

Kazimierz Turno: Masoneria wojskowa ery napoleońskiej

Adam Turno: czeladnik loży poznańskiej

Epilog, czyli od masonerii do ziemiaństwa