Stare przysłowie mówi: "Dzieci i ryby głosu nie mają", ale nie w naszym Muzeum! Już od 27 kwietnia we wnętrzach dobrzyckiego pałacu będzie można oglądać nową wystawę czasową pt. "Dziecko w rodzinie ziemiańskiej", na której głos oddamy właśnie najmłodszym mieszkańcom dawnych rezydencji. Po wystawach opowiadających o wydarzeniach historycznych i ekspozycjach poświęconych szeroko rozumianym sztukom plastycznym, przyszedł czas na kolejną opowieść o życiu codziennym w dawnym dworze. W ciągu kilkunastu lat udało nam się przygotować wstawy poświęcone tradycjom łowieckim, kulturze stołu, dawnym podróżom czy nawet dziewiętnastowiecznej modzie. Jednak tym razem na naszej nowej ekspozycji chcielibyśmy przybliżyć temat dzieciństwa spędzonego w dworach i pałacach.
Wychowanie dzieci w XIX i pierwszej połowie XX wieku zdecydowanie różniło się od znanego nam dzisiaj modelu. Dzieci zobowiązane były do przestrzegania dworskiej etykiety, pobierały lekcje w domach, a większość czasu spędzały z guwernantkami czy bonami. Restrykcyjne zasady dotyczące ubioru, manier czy nawet spożywania posiłków, nie przeszkadzały jednak w znalezieniu czasu na to, co po dzień dzisiejszy jest podstawą szczęśliwego dzieciństwa - zabawy. Nasza wystawa opowie więc nie tylko o wychowaniu i edukacji naszych przodków, ale również o beztroskich chwilach spędzonych w gronie rodzinnym.
Prezentowane eksponaty pochodzą z muzeów i instytucji kultury w całym kraju (m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Biblioteki PAN w Kórniku). Bez wątpienia jednak największe zainteresowanie wzbudzić mogą eksponaty pochodzące z największej prywatnej kolekcji zabawek w Polsce należącej do Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków, z którą udało nam się nawiązać współpracę. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwsza prezentacja wybranych elementów kolekcji w Wielkopolsce.
Nową wystawę dedykujemy przede wszystkim naszym najmłodszym odbiorcom oraz ich... dziadkom, a także pradziadkom, którzy zapewne z sentymentem spojrzą na wiele pamiątek prezentowanych na przygotowywanej ekspozycji.
Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy już 27 kwietnia o godz. 15:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Ekspozycję będzie można oglądać w naszym pałacu
do 5 października 2025 r.