Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2024-02-12

IX KONFERENCJA NAUKOWA W DOBRZYCY

UWAGA! Ze względu na duże zainteresowanie IX Konferencją Naukową w Dobrzycy, zdecydowano o zmianie terminu z 12 i 13 na 5 i 6 września 2024 r. Poniżej szczegółowe informacje:

Konferencja Naukowa w Dobrzycy to organizowane od 2015 roku coroczne, dwudniowe wydarzenie prowadzone przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Od pierwszych edycji konferencja skupia się wokół tematów związanych zarówno z zagadnieniami muzealniczymi (ze szczególnym uwzględnieniem muzeów mieszczących się w dawnych dworach), jak i wybranych aspektów z dziejów warstwy ziemiańskiej. Głównym celem dobrzyckiej konferencji jest szerzenie wiedzy o polskim ziemiaństwie oraz przeniesienie dyskusji akademickiej o tej warstwie społecznej w nowy dyskurs.


W tym roku zapraszamy na kolejną, dziewiątą edycje naszej konferencji. Pierwsza część zaplanowana jest na 5 września br., podobnie jak w latach poprzednich pomyślana jest w formie panelu dyskusyjnego poprzedzonego kilkoma referatami wprowadzającymi. W tym roku chcielibyśmy skupić się na szerokim kręgu zagadnień związanych z pozostającymi w rękach prywatnych i udostępnianych domów rodzin ziemiańskich. Dotyczy to nie tylko przywracania dobrostanu architektury i najbliższego otoczenia, ale w dużej mierze charakteru, sposobu życia obecnych właścicieli upamiętniających historię dawnych mieszkańców tych rodowych siedzib. „Dworek” stał się uproszczonym wizerunkiem budowlanym, a chcemy uwypuklić cechy domu ziemiańskiego. Do udziału w panelu dyskusyjnym, podzielenia się doświadczeniami i postulatami zachęcamy obecnych właścicieli i użytkowników domów związanych z rodzinami ziemiańskimi, przedstawicieli środowiska ziemiańskiego, naukowego, muzealniczego  społeczników i wolontariuszy zaangażowanych w utrwalanie tego dziedzictwa naszej historii.

Na część drugą, przewidzianą na 6 września br., proponujemy rozważania osnute wokół tematu „Dylematy lojalności ziemiaństwa polskiego w okresie zaborów”. Chcemy by referaty – zarówno przekrojowe, jak i poświęcone losom jednostek – osnute były wokół opisywanej już przez prof. Jarosława Czubatego w odniesieniu do okresu napoleońskiego „zasady dwóch sumień”: wzajemnych relacji rożnych postaw lojalistycznych i szeroko pojmowanego patriotyzmu, rozumienia tych pojęć w epoce, granic kompromisu, norm postępowania w tym zakresie, kwestii podejmowania służby wojskowej i udziału w aparacie państwowym państw zaborczych. Szeroko ujętej lojalistycznej działalności politycznej, ewolucji postaw i poglądów tak jednostek, jak i całych środowisk.

Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji organizacyjnych i uwzględnienie w kalendarzu wydarzeń udział w kolejnej edycji Konferencji w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu:

sekretariat@dobrzyca-muzeum.plFACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER